ABD’deki direnişte kazanımlar: Kongre’de yasa tasarısı, Minneapolis’te polis teşkilatını dağıtma kararı

ABD’deki direnişte kazanımlar: Kongre’de yasa tasarısı, Minnepolis’te polis teşkilatını dağıtma kararı

ABD’deki direnişte kazanımlar: Kongre’de yasa tasarısı, Minneapolis’te polis teşkilatını dağıtma kararı

ABD��de George Floyd’un ırkçı polisler tarafından katledilmesine yönelik tepkinin yarattığı isyan dalgası sürerken, hem yerel hem de merkezi yönetimlerde kazanım niteliğinde adımlar gelmeye başladı.

Amerikan Kongresi’ndeki Demokratlar, polis görev ve yetkilerinde reform içeren bir yasa değişikliği için kolları sıvadı ve bir taslak metin hazırladı.

Kongre üyeleri, metnin içeriğiyle ilgili basın toplantısından önce George Floyd’un boğularak yaşamını yitirdiği 8 dakika 46 saniyelik süre boyunca bir saygı duruşu gerçekleştirdi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi tarafından içeriği açıklanan yasa tasarısında şu maddeler yer aldı:

  • Polis teşkilatlarına sağlanan askeri teçhizata ve bunların kullanım yetkisi sınırlandırılacak.
  • Polislerin şüphelinin yüzünü ve göğsünü yere bastırarak kontrol altına alma yöntemi yasaklanacak.
  • Polislerin üniformalarında kamera taşımaları ve herhangi bir olaya müdahale anında çalıştırılmaları zorunlu hale getirilecek.
  • Polislerin suç niteliğindeki fiillerinin kayıt altında tutulması için bir veri tabanı kurulacak.
  • Polislerin suç niteliğindeki fiiline maruz kalan mağdurlar veya aileleri tazminat davası açabilecek.
  • Polislerin suç niteliğindeki fiillerinde sorumluluğu olan emniyet amirleri hakkında soruşturma açılabilecek.
  • Linç, nefret suçu olarak tanımlanacak.

Demokratlar’ın hazırladığı taslağın Temsilciler Meclisi’nde onay almasına kesin gözüyle bakılırken, Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato’da nasıl karşılanacağı belirsiz.

Minneapolis’te polis teşkilatı dağıtıldı

George Floyd’un katledildiği ve isyan dalgasının başladığı Minneapolis’te onbinlerce kişinin katıldığı eylemler ilk kazanımını elde etti.

Kent Konseyi’nde yapılan tartışmalarda direnişçilerin talepleri arasında yer alan polis teşkilatının dağıtılması önerisi 12 üyenin 9’unun desteğini aldı.

Konsey Başkanı Lisa Bender polis teşkilatındaki ırkçılık ve yozlaşma eğilimlerinin gözardı edilemeyecek boyutlara geldiğini ve mevcut haliyle sürdürülemeyeceğini ifade etti.

Konsey üyesi Jeremiah Ellison ise direnişçilerle yaptığı görüşmede polis teşkilatının bu haliyle varlığını sürdürmesinden yana olmadıklarını belirtip kapatılması sözünü verdi.

Öte yandan polis teşkilatının kapatılması sonrasında yeni bir güvenlik biriminin nasıl oluşturulacağı ise bir başka tartışma konusu. Kimi Konsey üyeleri güvenliğin özelleştirilmesini savunurken, kimileri ise halkın talepleri doğrultusunda yeniden bir organizasyona girişilmesini istiyor.

ABD’de daha önce New Jersey eyaletine bağlı Camden’de ve California eyaletine bağlı Compton’da suç olaylarında patlama yaşanması üzerine, Missouri eyaletine bağlı Ferguson’da ise siyah Amerikalı Michael Brown’un polis tarafından öldürülmesinden sonra benzer uygulamalara gidilmişti.

Portland’da emniyet müdürü istifa etti

Direnişin bir kazanımı da Portland’da oldu.

İlk günden bu yana hem kitlesel eylemler ile forumlar düzenleyen hem de polis saldırılarına karşı militan bir direniş hattı benimseyen Portland’da günlerdir hemen her akşam yaşanan polis saldırıları istifa getirdi.

Irkçı söylemleriyle tepkilerin hedefinde olan emniyet müdürü istifa ederken, yerine siyah bir isim, Teğmen Chuck Lovell getirildi.

Floyd’un katilinin tahliyesi zorlaşıyor

George Floyd’u boğarak öldüren polis memuru Derek Chauvin ise ilk kez hakim karşısına çıktı.

Minnesota Oak Park Heights Eyalet Hapisanesi’nden turuncu elbise içinde kelepçeli olarak video bağlantısıyla duruşmaya katılan Chauvin için savcı, suçlamaların ciddiyeti ve kamuoyunda kendisine karşı kuvvetli bir algı olması nedeniyle kaçma olasılığı bulunduğunu gerekçe göstererek kefalet bedelinin yükseltilmesini talep etti.

Mahkeme talebi kabul ederek Chauvin’in kefalet ücretini 1 milyon dolardan 1 milyon 250 bin dolara yükseltti.

Davaya 29 Haziran’da devam edilecek.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur