ABD Savunma Bakanı Esper’den Trump’ın ordu çıkışına itiraz

ABD Savunma Bakanı Esper, ülkede devam eden protestolara karşı askeri güç kullanmanın yolunu açan “Ayaklanma Yasası”nın devreye sokulmasına destek vermediğini söyledi

ABD Savunma Bakanı Esper’den Trump’ın ordu çıkışına itiraz

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, George Floyd’un katledilmesinin ardından başlayan protestoları kontrol altına almak için ordunun sokağa çıkarılması fikrine itiraz etti.

ABD Başkanı Donald Trump iki gün önceki konuşmasında “Eyaletler önlem almazsa ordu devreye girecek” demişti.

ABD’DE İSYAN BİR HAFTAYI GERİDE BIRAKTI: DİRENİŞÇİLER YASAK DİNLEMİYOR, TRUMP ORDUYLA TEHDİT EDİYOR

1 Haziran’da Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile ABD Başkanı Donald Trump’ın arkasında yürüyerek St. John Kilisesi’ne gitmesi ve başkent Washington üzerinde askeri helikopterlerin alçak uçuş yapması dolayısıyla eleştirilen Bakan Esper, bugün kameraların karşısına geçti.

ABD ordusunun olaylara müdahil olmasına ilişkin tartışmalara değinen Esper, Ulusal Muhafızların siyasi otoriteye destek vermesinin daha uygun olduğunu ve askerin sadece son çare olarak kullanılması gerektiğini söyledi.

Esper, “Asker ancak çok acil ve zor durumlarda kullanılabilir. Biz şu anda o zor durumlardan birinde değiliz. Ayaklanma Yasası’nın devreye sokulmasını desteklemiyorum” diye konuştu.

1807 yılında çıkarılan “Ayaklanma Yasası” (Insurrection Act of 1807), kolluk kuvvetlerinin yetersiz kalması durumunda iç karışıklıklara karşı ordu kuvvetlerinin sokağa çıkmasına imkân veriyor.

Bu arada, ABD ordusundan 182’inci Hava İndirme Tümeni’nde ve 10’uncu Dağcı Tümeni’nde 1600 asker Washington bölgesine tedbir amaçlı konuşlandırılmıştı.

Sendika.Org