Yaycı’nın tasfiyesinin ulusalcı cenahtaki artçı etkisi: Tümamiral Cem Gürdeniz, Aydınlık’tan ayrıldı

Tümamiral Cihat Yaycı’nın istifayla sonuçlanan tasfiyesi sonrası ulusalcı kesim içinde yaşanan ayrışma bir veda kararına daha yol açtı. “Mavi Vatan” kavramını kullanan ve kitaplaştıran, Yaycı ile yakın ilişkisi de bilinen emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Aydınlık gazetesinden ayrıldı

Yaycı’nın tasfiyesinin ulusalcı cenahtaki artçı etkisi: Tümamiral Cem Gürdeniz, Aydınlık’tan ayrıldı

Bir yandan Doğu Akdeniz stratejisine katkıları nedeniyle iktidar çevrelerinde takdir toplarken diğer yandan da hem “FETÖ bağlantılı” olduğu söylenen çevrelerce hedef gösterilip hem de Hulusi Akar’la gerilim yaşayan ve tüm bu gelişmelerin ortasında Tayyip Erdoğan tarafından sürpriz bir hamleyle hakkında tenzili atama kararı verilen Tümamiral Cihat Yaycı, TSK’deki görevinden istifa etmişti.

TÜMAMİRAL CİHAT YAYCI İSTİFA ETTİ: TEL İHALESİ ANLAŞMAZLIĞI MI, FETÖ ELİ Mİ, AKAR TASFİYESİ Mİ?

Yaycı’nın istifayla sonuçlanan tasfiyesi “Mavi Vatancı-ulusalcı” olarak nitelendirilebilecek kesimdeki iç tartışmaları da tetiklemişti.

İktidar ile yer yer aynı çizgide buluşabilen bir kesim tasfiyeye yüksek sesli eleştiriler getirerek Yaycı’ya sahip çıkmış, pek çok isim Oda TV’deki yazılarında, Nedim Şener de Hürriyet’teki köşesinde tasfiyenin “FETÖ ile mücadele”ye darbe vuracağını vurgulamıştı.

Vatan Partisi’nin temsilciliğine soyunduğu bir diğer kesim ise iktidara desteğini koşulsuz sürdürme sinyali vermişti. Aydınlık “Deniz kurmayda kadro sa��lam” manşetiyle çıkarken, Perinçek tasfiyeye değil istifaya tepki gösterme gereği duymuştu.

Ulusalcı kesimdeki iç gerilim bir vedaya daha yol açtı. “Mavi Vatan” kavramını Türkiye’nin gündemine sokan, “Mavi Vatan Yazıları” kitabını kaleme alan ve Tümamiral Cihat Yaycı ile yakın ilişki içinde olduğu bilinen emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, bir veda yazısıyla Aydınlık gazetesinden ayrıldı.

Gürdeniz’in yazılarına Oda TV’de devam edeceği duyuruldu.

Gürdeniz’in tahminleri

Veda yazısında Yaycı’nın tasfiyesinin NATO’cu, emperyalist ve “FETÖ”cü kesimlerde memnuniyet yarattığına dikkat çeken Gürdeniz önümüzdeki döneme ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Gelecek günlerde Mavi Vatan, Libya ile deniz sınır anlaşması ve Libya ile savunma işbirliğini geliştirme konularının değersizleştirilme gayretleri ile FETÖ sosyal medya unsurlarının yoğun iftira ve itibarsızlaştırma saldırılarının artacağı bir dönem olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Bu kapsamda Türkiye’nin geleneksel Batı/NATO çizgisinden uzaklaştığı tezi yaygın olarak işlenebilir ve Kurtuluş reçetesi olarak; Yunanistan ile tavizsiz yumuşama, dondurulmuş Mavi Vatan fikri, Kıbrıs’ta federal çözüm, Suriye’de ABD planlarına teslimiyet ve S-400 sistemlerinin de-aktivasyonu Ankara’ya sunulabilir.

Sendika.Org