TSK destekli UMH güçleri Vatiyye Hava Üssü’nü aldı, Hafter güçleri “taktiksel geri çekilme” açıklaması yaptı

Libya’nın kuzeybatısında ilerleyişini sürdüren TSK destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güçler, stratejik öneme sahip Vatiyye Hava Üssü’nü ele geçirdi. Bu gelişmenin ardından Hafter güçleri, Trablus’un güneyindeki cephelerden “taktiksel” olarak çekildiklerini açıkladı

TSK destekli UMH güçleri Vatiyye Hava Üssü’nü aldı, Hafter güçleri “taktiksel geri çekilme” açıklaması yaptı

TSK destekli Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güçler, 25 Mart’ta Halife Hafter güçlerine yönelik başlattıkları operasyon kapsamında Libya’nın kuzeybatısındaki ilerleyişini sürdürüyor.

“Öfke Volkanı Operasyonu” basın biriminden dün (18 Mayıs) yapılan yazılı açıklamada Vatiyye Hava Üssü’nün kontrol altına alındığı kaydedildi. Çölün ortasında geniş ve korunaklı bir askeri alan olan Vatiyye, başkent Trablus’un 140 kilometre güneybatısında bulunuyor.

Öte yandan Anadolu Ajansı, UMH güçlerinin, Tunus sınırı boyunca uzanan Nalut vilayetine bağlı Bedr ve Tici beldelerine de ele geçirdiğini bildirdi. Söz konusu beldeler, Vatiyye Hava Üssü’nün yaklaşık 60 kilometre güneyinde yer alıyor.

Türkiye tarafından UMH güçlerine temin edilen SİHA’ların, Vatiyye Hava Üssü’ne yönelik hava saldırıları sonrası Hafter güçlerinin zayiatlarını gösteren uydu görüntüleri: 

El-Mismari: Taktiksel geri çekilme

Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun (LUO) sözcüsü Ahmed el-Mismari, UMH güçlerinin Vatiyye Hava Üssü’nü ele geçirmesinin ardından açıklama yaptı.

Başkent Trablus’un güneyindeki bazı cepheleri “yeniden yapılandıracaklarını ve bu cephelerin yeni noktalara intikal edeceğini” belirten El-Mismari, bunun bazı noktalarda geri çekilme anlamına geldiğini ancak bu adımın “taktiksel ve stratejik” olduğunu savundu.

Tüm bu adımlar ve hamleler çok detaylı bir biçimde taktiksel olarak hesaplandı” diyen El-Mismari, Halife Hafter’in “özellikle bayram günlerinde bazı bölgelerde sivillerin çok kalabalık ve sıkışık bir şekilde kaldığını göz önüne alarak düşmanları tarafından hedef haline gelebilecekleri endişesiyle” bu adımı attığını öne sürdü.

Ahmed el-Mismari

Vatiyye Hava Üssü’nün önemi

İkinci Dünya Savaşı sırasında, 1942 yılında ABD tarafından inşa edilen Vatiyye Hava Üssü, Mitiga Havalimanı’ndan sonra Libya’nın en önemli hava üssü olarak gösteriliyor.

Hafter güçleri, Ağustos 2014’ten bu yana yaklaşık 6 yıldır üssü “Batı operasyonları komuta merkezi” olarak kullanıyordu.

UMH güçleri Vatiyye’yi geri alabilmek için 2016’ya kadar üssün etrafında hazırlıklar yaptı. Nisan 2019’da kontrolü kısa süreli olarak sağlasa da daha sonra yeniden kaybetti.

Hafter güçleri de Nisan 2019’da başkent Trablus’a yönelik başlatılan operasyonun ardından, savaş uçaklarıyla başkent çevresini vurmak için Vatiyye Hava Üssü’nü yoğun biçimde kullanmıştı.

Trablus ve çevresinde son durumu gösteren 19 Mayıs tarihli harita. Lacivertle gösterilen alanları UMH güçleri, kırmızıyla gösterilen alanları ise Hafter güçleri kontrol ediyor. [Harita: Liveuamap]

“Türkiye, Vatiyye’ye yığınak yapabilir”

Katar merkezli El-Cezire’ye konuşan Libya askeri uzmanı Hişam Ebu Hacar, Türkiye’nin bu üsse askeri yığınak yapabileceğini söyledi.

Hacar, “Türkler, henüz Libya’ya tam güçleriyle girmiş değil. UMH’nin Vatiyye’yi kontrol etmesi, Türkiye’nin de kara askeri yollaması ve Libya’da askeri varlığını kurabileceği güvenli bir yere sahip olması konusunda elini rahatlatıyor” dedi.

Vatiyye Hava Üssü’nün ele geçirilmesi UMH’nin Libya’nın batısında Hafter güçlerine yönelik operasyonlar açısından elini güçlendirecek bir hamle olarak görülüyor.

TSK destekli UMH güçleri, 25 Mart’ta “Barış Fırtınası” adıyla bir operasyon başlatmış, 13 Nisan’da da Trablus’un batısındaki 7 belde ve bir şehri Hafter güçlerinden geri alarak başkentten Tunus sınırına kadar uzanan sahil şeridinde 3 bin kilometrekarelik alanı kontrol altına almıştı.

Ufukta Libya bataklığı görünüyor

Sendika.Org