Taşınmaz satma sırası bu kez Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Işıklar Mahallesi’ndeki ticaret alanını üzerindeki taşınmazla birlikte satışa çıkardı. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, bu karara tepki göstererek Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ni bu yanlıştan dönmeye davet etti

Taşınmaz satma sırası bu kez Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Işıklar Mahallesi’ndeki ticaret alanını üzerindeki taşınmazla birlikte satışa çıkarmasına tepki gösterdi. Odanın yaptığı açıklamada satışa çıkarılan alanın üzerinde bir market bulunduğu belirtildi ve “Eskişehir Şehirlerarası Otobüs Terminalinin ve Kentpark’ın hemen bitişiğinde bulunan, belediyenin elindeki en değerli taşınmazlar arasında gösterilen söz konusu alan ve üzerindeki gayrimenkul geçtiğimiz yıllarda muammen bedeli 11 milyon TL olarak ihale edilmiş ancak herhangi bir alıcısı çıkmadığı için satılmamıştır. Emsal 1.20 ve 4 katlı ticaret alanına izin verilen bu parsel üzerinde imar planı tadile edilerek yan tarafındaki ana yola çıkışı sağlanmış ve bu kez muammen bedeli yaklaşık 23 milyon TL olarak yeniden satışa çıkarılmak üzere 10 Haziran 2020 tarihinde ihale edileceği açıklanmıştır” denildi.

Krizin faturası halka kesilmemeli

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada üretim politikalarından uzak yönetim anlayışının ülkeyi daha da derinleşen bir ekonomik krizin içine sürüklediği kaydedilirken şu ifadeler yer aldı:

“Ekonomik krizin faturası ne halka ne de ona ait hiçbir kamu malına kesilmemelidir. Halka ait taşınmazları satarak kısa vadeli kurtuluş yolları aramaya çalışanlar bu durumun gelecek yıllarda daha büyük problemler doğuracağını bilmelidirler. Eskişehir Büyükşehir Belediyesini derhal halka ait parselleri satmaktan vazgeçmeye ve bu yaptıkları büyük yanlıştan dönmeye davet ediyoruz.”

Sendika.Org