Sosyalist Kadın Meclisleri, 131 gündür kayıp olan Gülistan Doku için sokağa çıktı

Üniversite öğrencisi Gülistan Doku, 131 gündür kayıp. İstanbul ve İzmir’de sokağa çıkan Sosyalist Kadın Meclisleri, Gülistan Doku bulunana kadar bu işin peşini bırakmayacaklarını söyledi

Sosyalist Kadın Meclisleri, 131 gündür kayıp olan Gülistan Doku için sokağa çıktı

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), İstanbul ve İzmir’de eylemler yaparak Dersim’de 131 gündür kayıp Gülistan Doku’nun akıbetini sordu.

“Barajın kadınlara mezar olmasına öfkeliyiz”

Kadıköy Süreyya Operası önünde yapılan eylemde, “Gülistan Doku’yu bulacağız” yazılı pankart açıldı. Eyleme HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut ile İl Kadın Meclisi Sözcüsü Pınar Türk de katıldı.

ETHA’nın haberine göre, açıklamayı okuyan SKM MYK Üyesi Ezgi Bahçeci, üniversite öğrencisi Doku’nun 131 gündür kayıp olduğunu hatırlatarak “Ailesi ve onu arayanlar olarak 131 gündür nerede sorusunu sormaktan vazgeçmedik. Gülistan bulunana kadar da vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Bahçeci şöyle devam etti:

Nadira Kadirova’nın dosyasının kapatılmasına, gerçek adalet yerine erkek adaletinin uygulanarak iyi hal indirimi verilmesine, infaz yasası ile kadın düşmanlarının tahliye edilmesine, cinsel istismar yasasının geçirilmeye çalışılmasına öfkeliyiz.

Uzunçayır Barajının boşaltılmamasına, barajın Dersim kadınlarına mezar olmasına, Gülistan Doku’nun son görüntülerinin çözülmemesine öfkeliyiz!

Bir annenin, bir ablanın barajda yapılan her arama sonrası Gülistan’ı bulma umuduyla koşmasına, anneler gününde annesinin kızını doya doya öpememesine öfkeliyiz!

Kirli savaş yöntemleriyle Dersim’de kadınların katledilmesine, Gülistan Doku en son Zainal Abarakov’un arabasına binerken görülmesine rağmen Abarakov’un tutuklanmamasına öfkeliyiz!

Gülistan Doku nerede sorusunu soranlara ‘terörist’ denilmesine, sokaklarda Gülistan Doku’yu arama mücadelesinin engellenmesine öfkeliyiz!

Kadın cinayetlerinin politik olduğunu vurgulayan Bahçeci, “Kadın düşmanı politikalara, kadın katliamlarına karşı mücadelemizi, isyanımızı büyüteceğiz. Gülistan Doku bulunana ve akıbeti açığa çıkana kadar susmayacağız, olayın üstünün örtülmesine asla izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Eylemde, “Gülistan Doku nerede”, “Baraj boşalsın, failler yargılansın”, “Kadınız, öfkeliyiz, peşinizdeyiz” sloganları atıldı.

“Bulana kadar vazgeçmeyeceğiz”

İzmir’de de SKM üyeleri, Doku için Bornova ilçesindeki Küçük Park’ta basın açıklaması yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada fiziki mesafeye dikkat edilirken “Kadın Dayanışmasıyla Gülistan Doku’yu Bulmaya Hesap Sormaya!” yazılı pankart taşındı.

Kadınlar adına açıklamayı okuyan Gül Gökdoğan, hükümetin kadın düşmanı politikalarına karşı mücadeleyi büyüteceklerini söyledi. Gökdoğan, olayın üstünün örtülmesine de izin vermeyeceklerini ifade etti.

Sendika.Org