Selvi vekil transferini engelleme önerilerini aktardı: İstifada bağımsız kalma şartı, seçim öncesi geçiş yasağı…

AKP kulislerinin yazarı Abdulkadir Selvi, AKP ve MHP’nin vekil transferini engelleme önerilerini yazdı. İstifa eden vekillerin 6 ay veya 1 yıl bağımsız kalması, seçimlere 1 yıl kala vekil transferinin yasaklanması, bir partiden Meclis’te grup kuracak kadar istifa olamaması gibi öneriler var

Selvi vekil transferini engelleme önerilerini aktardı: İstifada bağımsız kalma şartı, seçim öncesi geçiş yasağı…

İktidar blokunun seçim ve siyasi partiler sistemlerinde değişiklik yapılmasını tartışmaya açmasıyla birlikte erken seçim de dahil olmak üzere tartışmalar alevlendi.

Hürriyet gazetesinin AKP kulislerindeki ismi Abdulkadir Selvi, AKP ve MHP cephesinde konuşulan önerileri köşesinde yazdı. Selvi’nin aktarımına göre;

MHP’nin gündemindeki öneriler:

  1. Partisinden istifa eden milletvekili 1 yıl süreyle bağımsız kalır.
  2. Seçimlere 1 yıl kala bir siyasi partiden diğerine milletvekili geçişi olamaz.

AKP’nin gündemindeki öneriler:

  1. Bir milletvekili partisinden istifa edip başka bir partiye geçtikten sonra partisine tekrar geri dönemez.
  2. Partisinden istifa eden milletvekili 6 ay içinde başka bir partiye geçemez.
  3. Bir parti Meclis’te grup kuracak sayıda toplu milletvekili transferi yapamaz.
  4. Partisinden istifa eden milletvekili dönem sonuna kadar bağımsız olarak devam eder.

1982 Anayasası ile engellenen vekil transferinin 90’lı yıllarda hülle partileri yoluyla aşıldığını anımsatan Selvi, CHP’nin aracılaştırılması engellense dahi İyi Parti, Saadet Partisi veya Demokrat Parti listelerinden seçimlere girmenin bir engel taşımadığını ifade etti.

Selvi, bir siyasi partinin seçime girmesi için illerin en az yarısında seçimden en az 6 ay önce teşkilatlanmak, büyük kongrelerini yapmak ve TBMM’de grup bulundurmak gibi şartların olduğunu, 13 Haziran itibariyle Gelecek Partisi’nin ve 9 Eylül itibariyle de DEVA Partisi’nin seçimlere girmesi için yeterli olduğunu kaydetti.

“TTB de torbaya girebilir”

Selvi’nin yazısında değindiği bir konu da koronavirüs tedbirlerinin esnetilmesiyle TBMM gündemine gelecek başlıklar oldu.

CHP’nin İş Bankası hisselerinin Hazine’ye devri ve meslek örgütlerinin seçim sistemlerinde değişikliğin ilk başlıklar olduğunu söyleyen Selvi, “Pandemi sürecinde ‘Türk Tabipleri Birliği kurtuldu’ demiştim ama kulağıma farklı söylentiler geldi. Türk Tabipleri Birliği de torbaya girerse şaşırmam” yorumunu ekledi.

Yazının tamamını okumak için tıklayın!

Sendika.Org