Sarıgazi’de “normalleşme” protestosu: “Sermayeyi değil emekçileri koruyun”

AKP'nin "normalleşme planı" adı altında COVID-19 tedbirlerinin kademe kademe kaldırılması Sarıgazi'de protesto edildi. Yapılan basın açıklamasında "Herkese iş, tüm çalışanlara iş güvencesi", "Herkes için geçim ödeneği" gibi talepler dile getirildi

Sarıgazi’de “normalleşme” protestosu: “Sermayeyi değil emekçileri koruyun”

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkevleri, Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKA-Der), Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) temsilcileri Sarıgazi’de bir araya gelerek, AKP’nin “normalleşme planı” adı altında COVID-19 tedbirlerinin kademe kademe kaldırılmasını protesto etti.

Sarıgazi Demokrasi Caddesi’nde düzenlenen basın açıklamasında, iktidar tarafından açıklanan 240 milyar lira değerindeki yardımın halka ulaşmadığına, aksine milyonlarca işçinin ücretsiz izin adı altında açlığa mahkum edildiğine dikkat çekildi. Açıklamada iktidarın “İşten çıkarmalar 3 ay yasaklandı” diyerek propaganda yaptığı ancak birçok kişinin tazminatsız olarak işten çıkarıldığı vurgulandı.


Basın açıklaması şu ifadelerle sürdürüldü:

Pek çok işyeri önce kısa çalışma ödeneğine başvurdu ve asgari ücretin çok altında bir ücrete mahkum edildik. Ardından sözde işten atma yasaklandı. Çıkarılan yasa ile günlük 39,24 TL’ye mahkum edildik. Bu ücretleri bile hala alamayanlarımız var. Onlarca işyerinde salgına karşı en basit önlemler bile alınmadan çalıştırıldık. Salgın nedeniyle işçi arkadaşlarımız, sağlık çalışanları hayatını kaybetti. Şimdi yaşadığımız sorunların üzerinden atlanılarak ‘normalleşme’ sürecine girdiğimiz anlatılıyor.

Basın açıklamasının ardından şu talepler sıralandı:

  • Herkese iş, tüm çalışanlara iş güvencesi.
  • Herkes için geçim ödeneği!
  • Herkes için parasız maske ve hijyen malzemesi!
  • Herkes için parasız, kamusal sağlık hizmeti!
  • Kaynak için servet vergisi! Sermaye için değil emekçiler için bütçe

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur