RTÜK Başkanı’ndan haber sunucularına yorum yasağı çıkışı: Böyle devam ederse bu konuda yeni bir karar alırız

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, haber bültenlerinde yorumlu haber sununlara dair eğer Tayyip Erdoğan'dan talimat gelirse yeni bir karar alarak bunun önüne geçmeye çalışacaklarını belirtti

RTÜK Başkanı’ndan haber sunucularına yorum yasağı çıkışı: Böyle devam ederse bu konuda yeni bir karar alırız

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, şimdiye kadar aldıkları kararlarda kimseden emir gelmediğini belirtirken, Tayyip Erdoğan’ın talimatı olması durumunda ne yapacaklarını “Talimat ve telkinlerini emir telakki eder, başımızın üstüne deriz” diyerek açıkladı. Şahin haber bülteni sunucularını ise, “Eğer böyle devam ederse, kanunda yeri var, bu konuda yeni bir karar alırız. Haber bültenleri yorum yapmadan, haber bülteni şeklinde sunabilirler. Bunu yapmamamız için lütfen taraflı davranmayın” şeklinde konuştu.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, şimdiye kadar talimatla karar almadığını söyleyerek, “RTÜK’ün aldığı kararlarla ilgili adresler gösteriliyorsa inanmayın. Ben geldiğim günden beri bana kimse talimat vermedi. Kendi aldığım eğitim, dünya görüşüm ve sorumluluğum çerçevesinde ne yapmam gerektiğini bilen bir insanım. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından talimat ve telkin olmadı ama olursa devletimizin başıdır, onun talimatları ve telkinleri devletin bütün organlarını ilgilendirir. Talimat ve telkinlerini emir telakki eder, başımızın üstüne deriz” diye konuştu.

“Yorumsuz haber bülteni sunabilirler”

Şahin, katıldığı, “Salgınla Mücadele Sürecinde RTÜK” konulu video konferansta, televizyon kanallarının haber bültenlerini sunan medya mensuplarına ile ilgili şunları söyledi:

Buradan uyarıyorum, normalde kanuna göre yorum yapması mümkün değildi. Gerçekten bu işi iyi yapan arkadaşlarımızın yorumlarını engellemeyelim diye biz de diğerlerininkini engelleme adına karar almıyoruz. Eğer böyle devam ederse, kanunda yeri var, bu konuda yeni bir karar alırız. Haber bültenleri yorum yapmadan, haber bülteni şeklinde sunabilirler.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur