“Patronlar şantiyede önlem alsaydı Hüseyin Yurtsever yaşıyor olurdu”

Ümraniye'de İstanbul Finans Merkezi inşaatının şantiyesinde çıkan yangında yaşamını yitiren Hüseyin Yurtsever için arkadaşları ve Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu üyeleri şantiye önünde basın açıklaması düzenledi

“Patronlar şantiyede önlem alsaydı Hüseyin Yurtsever yaşıyor olurdu”

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu, 23 Mayıs’ta Ümraniye’de bulunan İstanbul Finans Merkezi şantiyesinde çıkan yangında Hüseyin Yurtsever adlı işçinin hayatını kaybetmesini şantiye önünde yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti.

İSTANBUL FİNANS MERKEZİ ŞANTİYESİNDE YANGIN: BİR İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ, BEŞ İŞÇİ YARALANDI

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu’nun da destek verdiği açıklamaya Yurtsever’in arkadaşları ve çok sayıda kişi katıldı. “Çarklar dönüyor, işçiler ölüyor, çalışırken ölmek istemiyoruz” yazılı pankartın açıldığı eylemde, sık sık “Köle değil, işçiyiz, birleşince güçlüyüz” ve “Yaşasın işçilerin birliği” sloganları atıldı.

Açıklamadan önce söz alan HDP’li Piroğlu, iş cinayetlerinin iktidarın politikası olduğunu söyledi. İktidarın bu politikalarına karşı işçilere birlikte mücadele ve dayanışma çağrısı yapan Piroğlu, “Biz kazanacağız patronlar kaybedecek, biz kazanacağız, bu iktidar yıkılacak” dedi.

“İşçilere layık görülen hayat”

Piroğlu’nun ardından açıklamayı yapan Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu üyesi Deniz Gider, yangında bir işçinin hayatını kaybettiğinin ve beş işçinin yaralandığını hatırlatarak, yaşanan bu olayın işçi sınıfına layık görülen hayatın özeti olduğunu vurguladı.

İktidarın patronlardan yana politikasının ülkeyi işçi mezarlığına çevirdiğinin altını çizen Gider, son altı yıl için on binlerce işçinin önlenebilir nedenlerle hayatını kaybettiğini vurguladı. Bir yandan evde kal çağrıları yapılırken diğer yandan işçilerin çarklar dönecek denilerek çalıştırıldığını belirten Gider, ilan edilen sokağa çıkma yasaklarından işçilerin muaf bırakıldıklarını hatırlattı.

Alınmayan önlemler

İşçi güvenliğini maliyet olarak gören aklın cinayetin taşlarını döşediğini belirten Gider, çıkan yangın ile ilgili alınmayan önlemleri şu şekilde sıraladı:

Mesela yangın ve kaçak akım röleleri olsaydı bu yangın olmayacaktı. Şantiyelerde acil bir durum anında uyarı sistemi olsaydı ve itfaiye gelene kadar müdahale edilmesi için standartlara uygun yangın söndürücüleri olsaydı müdahale edilir ve yangın büyümezdi. Yatak sayısı 200’ü geçen yerlerde yağmurlama (sprinkler) sistemi (yangını söndürmek, soğutmayı sağlamak ve gelişen yangını itfaiye gelinceye kadar sınırlamak amacı ile kurulan ve su püskürtmesi yapan otomatik sistem) bulunsaydı yangın büyümez ve işçi Hüseyin Yurtsever yaşıyor olurdu.

“Patronların çıkarı gözetiliyor”

Önlemleri denetleyen kurumların işlerini yapmadığını söyleyen Gider, bu kurumların işçilerin hayatını değil, patronların çıkarlarını korumakla yükümlü gören bir iktidarın yönetiminde olduğunu belirtti. Gider, “Yaşanan olay bir kaza değil adıyla sanıyla organize bir cinayet olduğu ortadadır. Ve sorumlular hesap vermelidir” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı