Millet Bahçesi yapılan, Dünya Mirasları Listesi’ndeki Hevsel Bahçeleri’ne moloz döküldü

Hevsel Bahçeleri olarak anılan, Dicle Nehri ile Diyarbakır Kalesi arasında yer alan yaklaşık yediyüz hektarlık araziye moloz döküldü. 2015 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alınan arazinin millet bahçesine dönüştürülmesi için çalışma yapılıyordu

Millet Bahçesi yapılan, Dünya Mirasları Listesi’ndeki Hevsel Bahçeleri’ne moloz döküldü

Hevsel Bahçeleri olarak anılan, Dicle Nehri ile Diyarbakır Kalesi arasında yer alan yaklaşık yediyüz hektarlık araziye moloz döküldü.

Konu ile ilgili “Hevsel Bahçeleri’ne dokunma” çağrısıyla bir açıklama yapan Ekoloji Birliği, 8000 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirttiği Hevsel Bahçeleri‘nin kent için adeta bir oksijen merkezi olduğuna dikkat çekerek, yaratılan ekolojik tahribat ile tarihi bir suç işlendiğini ifade etti:

UNESCO tarafından Tarihi Diyarbakır Surları ve Hevsel bahçeleri bir bütün olarak 2015 yılında ‘’Dünya Kültür Mirası’’ olarak tescillenmiştir. Bu tescile rağmen 2016’ da Bakanlık tarafından ‘’Özel Proje Alanı’’ olarak ilan edilmiş ve bununla beraber projenin içeriğine dair de kamuoyuna herhangi bir bilgilendirme yapılmadan, millet bahçesi, kafe, seyirlik teras, asfalt ve betondan yol gibi yapılar yapılmaya başlanmıştır. Sadece kafe için 1095 metrekare yeşil alan yok edilmiş bulunmaktadır.

Ülkenin her tarafında doğa talanı devam etmekte ve Hevsel Bahçeleri de bundan nasibini almaktadır. “Özel proje alanı” ilanından bu yana inşaat çalışmaları sonucu hafriyat, ve molozlar dökülmeye başlamış ve sazlık alanlar yok olmaya başlamış, kirlilik artmıştır. Halkın evde olmasını ve UNESCO’nun sessizliğini fırsat bilen yetkili kurumlar ve sermaye çevreleri Hevsel Bahçelerini yok etmektedirler.

Moloz dönülmesine kim göz yumdu?

Millet Bahçesi inşaatı sırasında dökülen molozlar ile ilgili soru önergesi veren, HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Özsoy önergesinde şu sorulara yer verdi:

1- Hevsel bahçelerine hafriyat dökülmesi iznini kim vermiştir? Resmi izin yoksa bu suça kim göz yummaktadır?
2- Hevsel bahçelerine hafriyat dökülmesi bakanlığınız veya bağlı kurumların bilgisi dahilinde midir? Herhangi bir denetleme çalışmanız oldu mu?
3- Hafriyat dökülmesi konusunda bir soruşturma yaptınız mı? Sorumlulara yönelik bir yaptırımınız oldu mu? Yoksa, neden?
4- Hevsel bahçelerini kirleten ve buna göz yuman doğa, tarih ve kültür düşmanlarına karşı ne gibi tedbirler alacaksınız?

Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştı

Çok farklı türlerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek alanlara sahip olan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kuş cennetidir olarak bilinin Hevsel Bahçeleri 2015 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştı.

Sendika.Org