Lübnan halkı yeniden sokaklarda: “Durum katlanılır gibi değil”

Lübnan halkı, başkent Beyrut ile kuzeydeki Trablusşam kentlerinde ekonomik kriz ve hayat pahalılığını protesto etmek için yolları kapattı

Lübnan halkı yeniden sokaklarda: “Durum katlanılır gibi değil”

Lübnan’ın başkenti Beyrut ile kuzeydeki Trablusşam kentlerinde çok sayıda kişi ekonomik kriz ve hayat pahalılığını protesto etti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Trablusşam’da onlarca kişi, hayat pahalılığı ve Lübnan lirasının dolar karşısında değer kaybetmesini protesto etti. Protestoya katılanlar, Hassan Diyab hükümetinden yağmalanan fonların geri kazanılmasını talep etti. Ömer Beddur adlı yurttaş ise, “Tekrar meydanlara döneceğiz, durum katlanılır gibi değil” dedi.

Beyrut’ta ise protestolara katılanlar, Kemil Şemun Stadyum yolu ile Barja kavşağına çıkan otobanda eylem yaptı. Öte yandan, sosyal medya üzerinden bugün ülkenin tamamında eylem düzenlenmesi çağrısı yapıldı.

“Açlık devrimi”

Lübnan’da geçen yıl ekim ayında ekonomik kriz ve ek vergileri protestoyla başlayıp kısa sürede mezhepçi sistemi hedef alan halk ayaklanması; bu yılın ocak ayında hükümetin değişmesine yol açmıştı.

LÜBNAN İNTİFADASI YA DA ANTİ-KAPİTALİST BİR KİTLESEL HAREKETİN GELİŞİMİ – CENA YASMİN NAHAL

Eylemler koronavirüs salgınıyla birlikte durulsa da 29 Mart’ta başkent Beyrut’un güney banliyölerinden Hay el-Sellum’da ve işçi sınıfı ve yoksul halkın yoğunlukla yaşadığı Trablusşam’daki mahallelerde yurttaşlar, “Açlıktan öleceğime koronadan ölürüm” diyerek sokağa çıkma yasağına rağmen sokaklara dökülmüştü.

LÜBNAN’DA SALGIN GÜNLERİNDE AÇLIK AYAKLANMALARI: “AÇLIKTAN ÖLECEĞİME KORONAVİRÜSTEN ÖLÜRÜM”

Trablusşam’da 27 Nisan günü “Açlık devrimi” sloganıyla başlayan ve bir kişinin hayatını kaybettiği protestolar, başkent Beyrut ve Sayda kentlerine yayılmıştı. Sayda’daki eylemlerde de Merkez Bankası şubesine taş ve molotof kokteylleri atılmış, ATM’ler parçalanmış ve eylemciler ile polis arasında uzun süre çatışmalar yaşanmıştı.

LÜBNAN’DA AÇLIK AYAKLANMALARI SÜRÜYOR

Sendika.Org