Korona koşullarında kitle çalışması yapabilmek: “Bu bina Okmeydanı Halkevi tarafından dezenfekte edilmiştir”

İnsanların birbirleriyle yüz yüze iletişim kurma olanaklarının en aza indiği bu süreçte devrimciler nasıl kitle çalışması yapabilirler? Dezenfeksiyon çalışması bir politik faaliyet, bir örgütlenme faaliyeti olarak değerlendirilebilir mi? Yaptık, gördük ve deneyimimizi paylaşmak istedik

Korona koşullarında kitle çalışması yapabilmek: “Bu bina Okmeydanı Halkevi tarafından dezenfekte edilmiştir”

Ülkemizde koronavirüs krizi ve beraberinde AKP’nin kendi iktidarını ve sermayenin kârlılığını güvence altına almayı önceleyen politikaları halkın sağlığını tehdit etmeye devam ederken, Türkiye solu bu kriz atmosferinde kitle çalışmasının yollarını arıyor.

Yüz yüze iletişim kurma olanaklarının en aza indiği bu süreçte devrimci kitle çalışması olarak örgütlenebilecek çalışma ne olabilir diye düşünürken, Mamak’ta Halkevcilerin yaptığı dezenfeksiyon çalışmasını gördük ve bunu Okmeydanı’nda nasıl yaparız diye düşünmeye başladık. Sonra internet üzerinden bir toplantı yaparak dezenfeksiyon çalışmasını mahallemizde de örgütlemeye karar verdik.

Bu çalışmayı Okmeydanı Halkevi olarak neden ve nasıl yapıyoruz, örgütlenme açısından işimize yarıyor mu, ondan bahsetmek istiyorum. Okmeydanı deneyiminden elde ettiğimiz sonuçları paylaşmak, belki dezenfeksiyon çalışmasının bir devrimci kitle çalışması zeminini oluşturması açısından farklı mahallelerde çalışma yürüten tüm dostlarımıza yardımcı olur.

Dezenfeksiyon çalışması ve kitle ilişkisi

Dezenfeksiyon çalışmasını yapmaktaki birinci amacımız, kitle ilişkisini canlı tutmak ve yeni ilişkiler kazanmak. İkinci amacımız da dezenfeksiyon çalışması üzerinden ilişkiye geçtiğimiz herkesle gündelik yaşamda yüzleştiği politik gerçeklik üzerinden bir bağ kurup kitle örgütlenmemizi büyütmek. Kuşkusuz bu yönde atacağımız her adımda dayanışmayı ön plana çıkartmak gerekiyor.

Okmeydanı gibi yoksul emekçi mahalleleri açısından dayanışma, mücadelemizin olmazsa olmazlarından. Hem ekonomik krizin yıkıcı etkilerine hem de AKP faşizminin baskısına maruz kalan bir mahalle olduğu için Okmeydanı’nda dayanışmadan bağımsız bir kitle faaliyeti düşünülemez.

Biz de bunun için siyasal iktidarın ve belediyelerin çoğu zaman göstermelik biçimlerde yaptığı dezenfeksiyon çalışmasını halkla birlikte örgütlüyoruz. Yaşadığımız binaları, gecekonduları, dükkanları, kurumlarımızı, sokaklarımızı ve mahallemizin parklarımızı dezenfekte ediyoruz.

Nasıl örgütledik?

İlk önce dezenfeksiyon yapacağımızı en yakın çevremize duyurduk. Sonra bir sosyal medya afişi tasarladık ve sayfalarımızdan paylaştık, sonra da o görseli kendi Whatsapp mesaj listelerimize atarak işin duyulmasını sağlamış olduk. Ayrıca mahallemize afişler de astık.

Hızlıca geri dönüşler başladı. Mahalleli bize ulaşarak yaşadığı binayı, dükkanını, gecekondusunu dezenfekte ettirmek istediğini söylüyordu. Biz de bu talepleri sırasıyla listeledik ve bir çalışma programı çıkarttık.

Ardından hemen iş bölüşümü yaptık. İki arkadaşımız listenin tutulmasından ve veri tabanı oluşturulmasından görevli oldu. Üç ve duruma göre daha fazla arkadaşımız dezenfeksiyon işlemini yapmakla görevli oldu. Arabası olan iki arkadaşımız da mahallemizin dışındaki yerlerde çalışma yapılacağı zaman bizi oraya ulaştırma görevi aldı. Böylece bir ekip çalışmasıyla dezenfeksiyon faaliyetini örgütlemiş olduk.

Çalışma hızla duyuldu ve yaygınlaştı. Yaklaşık bir aydır bu çalışmayı yapıyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 150 bina, ev ve işyeri dezenfekte edildi.

Nasıl yapıyoruz?

İlk olarak dezenfektanımızı hazırlıyoruz. Sonra tulumlarımızı, maskelerimizi, eldivenlerimizi ve siperliklerimizi giyiyoruz. En son da “İnsanca Yaşam İstiyoruz” yazan önlüklerimizi, giyerek gideceğimiz yere doğru yola koyuluyoruz. Sokaklarda bizleri görenler teşekkür ediyor, “Belediyenin yapmadığını sizler yapıyorsunuz” diyor. Dezenfekte edeceğimiz yere geldiğimizde, bir arkadaş önden tüm dairelere gidip binanın Okmeydanı Halkevi tarafından dezenfekte edileceğini söylüyor. Bir arkadaş da yapılan çalışmanın fotoğraflarını çekip, sosyal medyada paylaşıyor, diğer arkadaş dezenfeksiyon işlemini yapıyor. İşimiz bitince “Bu bina Okmeydanı Halkevi tarafından dezenfekte edilmiştir” yazan ve numaramızın olduğu bir afişi çalışma yaptığımız yere asarak çıkıyoruz.

Bu sırada bizi yolda görenler, kendi yaşam alanlarını dezenfekte ettirmek istiyor. Onların da iletişim bilgilerini listemize eklemek üzere alıyoruz ve önümüzdeki günler de gidiyoruz.

Çalışmamız bittiğinde Halkevi’ne geri dönüyoruz. Geri dönerken sokaklarımızda bulunan çöp konteynırlarını, otobüs duraklarını da dezenfekte ediyoruz. Halkevi’ne geri döndüğümüzde ekipmanlarımızı dezenfekte ederek yerlerine koyuyoruz.

Bir örgütlenme faaliyeti

1 Mayıs yaklaşırken dezenfeksiyon çalışmasına hız verdik. Okmeydanı Halkevi olarak, 1 Mayıs’ta mahallemizin balkonlarından pankartlar asacak ve meydanlardan, evlerden 1 Mayıs marşları çalacaktık. Bunun organizasyonunu yaparken dezenfeksiyon çalışması çok işimize yaradı. Yaklaşık 100 evin balkonlarına ve pencerelerine asması için, “Yaşasın 1 Mayıs” ve “Yaşasın sosyalizm” yazan turuncu pankartlar verdik. Bu evlerin 30’u dezenfeksiyon çalışması sayesinde ilk defa ilişki kurduğumuz evlerdi.

Dayanışmayı özellikle vurguladık ve insanlar sadece alıcısı oldukları “bedava bir hizmet” olarak algılamadılar yaptığımız şeyi. Bu sayede temasa geçtiğimiz insanlar ihtiyaç sahipleri için gıda dayanışmasına katılmak üzere katkılarını bizimle birlikte yaptılar. Bazıları dezenfeksiyon çalışmasında da bizimle birlikte hareket ettiler.

Dezenfeksiyon çalışması korona sürecinden sonra bizi bekleyen ekonomik çöküntü ve artan siyasal baskı ortamında örgütlenmek için gerekli olan ilişki zemininin hazırlanması açısından önemli bir çalışma.

Bu özel dönemin kitle çalışması ne olmalıdır, diye düşünürken, başta Halkevleri gibi mahalle çalışması yürüten kitle örgütleri olmak üzere, solun dönüp bir bu çalışma üzerine düşünmesinde fayda var.