İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri: “Banu Özdemir derhal serbest bırakılsın”

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, kentteki camilerde “Çav Bella” çalınmasını sosyal medyada paylaştığı için tutuklanan Banu Özdemir’in derhal serbest bırakılmasını istedi

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri: “Banu Özdemir derhal serbest bırakılsın”

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, kentteki camilerin merkezi sistemine girilerek “Çav Bella” şarkısı çalınan görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan Banu Özdemir’in tutuklanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, çeşitli camilerden görüntülerin kısa sürede nasıl eline ulaştığı gibi soruların yöneltildiği Özdemir’in, söz konusu görünt��leri internet sitelerinde yayımlandıktan iki saat kadar sonra indirip paylaştığını söylediği kaydedildi.

CHP’Lİ BANU ÖZDEMİR SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI GEREKÇE GÖSTERİLEREK TUTUKLANDI

“Haksız ve hukuksuz bir uygulama”

Özdemir’in, paylaşımlarında herhangi bir hakaret, kötü bir söz ya da aşağılama bulunmadığı vurgulanan açıklamada, devamla şu ifadeler kullanıldı:

Buna rağmen Özdemir, ‘dini değerleri aşağılama’ suçlaması ile tutuklandı. Sırf olayın görüntülerini paylaştı diye bir kişinin tutuklanması haksız ve hukuksuz bir uygulamadır, asla kabul edilemez. Kaldı ki iktidar partisinin seçim şarkısının camilerden çalındığına, yine camilerin iktidar partisinin taraftarları tarafından düzenlenen çeşitli toplantılarla nasıl kullanıldığına uzak olmayan bir geçmişte tanık olduk. Bu toplum camiler üzerinden yapılan provokasyonlara maalesef çok aşinadır.

“Banu Özdemir yalnız değildir”

Ülke bütçesinden önemli bir pay alan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sorumluluğunda bulunan camilerin merkezi yayın sistemine kimlerin nasıl girdiğinin bir an önce açığa çıkarılması gerektiği vurgulanan açıklamada, pandemiyi de fırsat bilen tek parti yönetiminin baskıcı tutumunun giderek arttırdığını kaydedildi.

İZMİR’DE CAMİ HOPARLÖRLERİNDEN “ÇAV BELLA” ÇALINDI, MÜFTÜLÜK “SABOTAJ” DEDİ

Baskıların önemli bir kısmının Diyanet aracılığı ile din üzerinden yapıldığı belirtilen açıklama, şu ifadelerle sonlandırıldı:

Kayyum atamaları ile belediyelerin kadın çalışmaları yok edilirken Diyarbakır’da çocuk istismarını meşrulaştıran yasa tasarısına karşı eylem yapan Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ile Rosa Kadın Derneği yöneticilerinin evlerine, kapıları kırılarak düzenlenen baskınlarla girilip kadınlar gözaltına alındı. Diyarbakır’da iktidarın politikalarına karşı çıktıkları için gözaltına alınan kadınlar da, camiden şarkı çalınmasının görüntülerini paylaştığı için tutuklanan Banu Özdemir de yalnız değildir. Derhal serbest bırakılmalıdırlar.”

Sendika.Org