İstanbul Finans Merkezi şantiyesinde yangın: Bir işçi yaşamını yitirdi, beş işçi yaralandı

Ümraniye'de İstanbul Finans Merkezi inşaatının şantiyesinde, işçilerin kaldığı konteynerde yangın çıktı. Yangında Hüseyin Yurtsever adlı işçi yaşamını yitirdi, beş işçi de yaralandı

İstanbul Finans Merkezi şantiyesinde yangın: Bir işçi yaşamını yitirdi, beş işçi yaralandı

Ümraniye’de dün (23 Mayıs) gece 02.30 sıralarında, İstanbul Finans Merkezi inşaatının şantiyesinde işçilerin kaldığı konteynerde yangın çıktı.

Yapı&Yapı firmasının işçi kampında elektrik aksamından çıktığı tahmin edilen yangında, soğuk demir işçisi Hüseyin Yurtsever yaşamını yitirdi. Aynı yangından etkilenen beş işçi de yangından kurtulmak için 3 katlı konteynırın pencerelerinden atlamak zorunda kalıp yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

DİSK’e bağlı Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası’nın (Dev Yapı-İş) yaptığı açıklamada, “Şantiyelerde 6331 sayılı İSG yasası ve ilgili yönetmeliklerin emrettiği hükümler maliyet olarak görülmeyip gereği yerine getirilse bu iş cinayeti yaşanmazdı” ifadeleri yer aldı.

“Önlemler alınsaydı Hüseyin Yurtsever yaşıyor olacaktı”

“Bu şantiyede çıkan yangında da çok basit olan önlemler,  6331 sayılı İSG yasasının ve binaların yangından koruma yönetmeliğinin gerekleri patronlar tarafından yerine getirilmiş olsa, bunların yerine getirilip getirilmediği denetlense ve gereken cezalar verilse inşaat işçisi Hüseyin Yurtsever bugün yaşıyor olacaktı” denilen açıklamada Dev Yapı-İş alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

  • Maliyeti çok düşük olan yangın koruma rölesi ve kaçak akım rölesi olmuş olsaydı yangın çıkmazdı.
  • Konteynerlerin içinde kalan işçilerin temel gereksinimleri için gerekli elektriğin seyyar çoklu prizlerden verildiği ve kabloların güvensiz olduğu durumlar yapılan denetimler ile ortadan kaldırılsaydı yangın çıkmazdı.
  • Şantiyelerde acil bir durum anında uyarı sistemi olsaydı ve itfaiye gelene kadar müdahale edilmesi için standartlara uygun yangın söndürücüleri olsaydı müdahale edilir ve yangın büyümezdi
  • Yatak sayısı 200’ü geçen yerlerde Yağmurlama (sprinkler) sistemi (yangını söndürmek, soğutmayı sağlamak ve gelişen yangını itfaiye gelinceye kadar sınırlamak amacı ile kurulan ve su püskürtmesi yapan otomatik sistem) bulunsaydı yangın büyümez ve işçi Hüseyin Yurtsever yaşıyor olurdu
  • Bir koridor içindeki iki kaçış merdiveni arasındaki mesafe ilgili yönetmeliğin belirttiği aralıkta olsaydı bu kampta ölüm ve yaralanma yaşanmazdı.

Dev Yapı-İş yayımladığı açıklamada COVID-19 günlerinde zaruri olmayan tüm işyerlerinin kapatılması gerektiğinin altını bir kez daha çizdi.

Sendika.Org