İmamoğlu’nun borçlanma yetkisi talebini reddetmişti: AKP’li Göksu, ilçesinde 10 milyonluk borçlanma yetkisi aldı

Ekrem İmamoğlu’nun borçlanma yetkisine tepki gösteren ve reddeden AKP’li Tevfik Göksu, belediye başkanlığını yaptığı Esenler’de meclisten oybirliği ile 10 milyon liralık borçlanma yetkisi aldı

İmamoğlu’nun borçlanma yetkisi talebini reddetmişti: AKP’li Göksu, ilçesinde 10 milyonluk borçlanma yetkisi aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) koronavirüs salgını nedeniyle olağanüstü meclis toplantısı yapmasına karşı çıkan AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, başkanlığını yaptığı Esenler Belediyesi’nin meclisini olağanüstü topladı. Ekrem İmamoğlu’nun borçlanma yetkisine tepki gösteren ve reddeden AKP’li Tevfik Göksu, belediye başkanlığını yaptığı Esenler’de meclisten oybirliği ile 10 milyon liralık borçlanma yetkisi aldı.

T24’ün haberine göre, Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nin büyük konferans salonunda salgın nedeniyle olağanüstü toplanan meclis oturumunda, tüm kamu hizmetlerinin “daha etkin ve verimli” yürütülmesi için Göksu’ya 10 milyon liralık borçlanma yetkisi verildi. Üstelik karar oybirliği ile alındı.

“İstanbul bataklığa sürükleniyor” demişti

İBB Meclisi 11 Mayıs’ta Yenikapı’da salgın nedeniyle olağanüstü toplanmıştı. İBB Başkanlığı’nın salgın ile mücadele çalışmaları kapsamında bütçede meydana gelen dengesizliği gidermek için meclisten talep ettiği yaklaşık 4,3 milyar TL’lik borçlanma yetkisi engellenmişti.

İBB’NİN 4,2 MİLYARLIK BORÇ TALEBİ AKP’Lİ ÜYELERİN OYLARIYLA 648 MİLYON LİRAYA DÜŞÜRÜLDÜ

Çoğunluğu elinde bulunduran AKP oylarıyla İBB’ye 648 milyon TL’lik borçlanma yetkisi verilmişti. Oylama sırasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Tevfik Göksu arasında tartışma yaşanmıştı.

İmamoğlu, “Salgının İBB bütçesine etkisi 6,5 milyar TL civarında. Kimseden sadaka istemiyoruz. Bu borçlanma bütçede zaten öngörüldü. Tarihi bir karar alıyorsunuz. Gönül isterdi ki bugün alınan kararlar siyasi bir karar olmasın. Ama bunun adı siyasi karardır” demişti.

AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu da İstanbul’un bataklığa sürüklendiğini savunarak “Kamu açıklarını ortadan kaldırmak için tek kaynak borç olmamalı. 648 milyonluk borçlanma yetkisi ile İBB bu süreci yönetebilir” ifadelerini kullanmıştı.

Sendika.Org