İFF’de bugün: Tor, Kurbağa Avcıları, Medarı Maişet Motoru, Zero, Guguk Kuşu ve Simurg

15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında Tor, Kurbağa Avcıları, Medarı Maişet Motoru, Zero, Guguk Kuşu ve Simurg filmleri gösterildi. Filmlerin ardından yönetmenler Ragıp Türk, Batuhan Kurt, Fatih Kıratlı ve Kerem Evcil ile yönetmenler Adem Akyol, Hacı Elmas ve Yavuz Selim Taşcıoğlu’nun katılımıyla yapılan söyleşiler festivalin YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlandı

Bu yıl salgın nedeniyle “Evde kalamayanları gör” sloganıyla online düzenlenen 15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin (İFF) 7 Mayıs Perşembe programı kapsamında Tor, Kurbağa Avcıları, Medarı Maişet Motoru, Zero, Guguk Kuşu ve Simurg filmleri gösterildi.

İspanyol yönetmen David Macián’ın senaryosunu yazıp yönettiği Zero, festival kapsamında Türkiye’de ilk kez gösterimi yapılan filmler arasında yer alıyor.

Tor, Kurbağa Avcıları ve Medarı Maişet Motoru filmlerinin ardından yönetmen yönetmenler Ragıp Türk, Batuhan Kurt, Fatih Kıratlı ve Kerem Evcil’le; Zero, Guguk Kuşu ve Simurg filmlerinin ardından ise yönetmenler Adem Akyol, Hacı Elmas ve Yavuz Selim Taşcıoğlu’nun katılımıyla yapılan söyleşiler festivalin YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlandı.

Gün gün filmlerin gösterim programı için tıklayınız!

Festivalde gösterilecek filmler hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız! (Filmler sadece birer kez ve belirtilen saatlerde gösterilecektir.)

İFF’nin 8 Mayıs programı şöyle:

Tor  

Yönetmen: Ragıp Türk

Dil: Türkçe/İngilizce altyazılı

Yapım yılı: 2019

Süre: 20’

Ayşe (70), torunuyla birlikte zorlu bir yaşam sürmektedir. Geçimini ise civardaki zengin bir ailenin bekçi köpeği olan Tor’un bakıcılığını yaparak sağlamaktadır. Tor, bir gün çok hastalanır. Aile yurt dışındadır ve Ayşe, Tor’u yaşatmak için varını yoğunu seferber eder.

Kurbağa Avcıları (Frog Hunters)

Yönetmen: Batuhan Kurt

Dil: Türkçe/İngilizce altyazılı

Yapım yılı: 2018

Süre: 29’40’’

Edirne’de yaşayan romanlar tarafından yarım asırdır babadan oğula aktarılarak sürdürülen kurbağa avcılığı mesleğini konu edinen belgesel film, roman mahallesinin kültürel yapısı ve estetik dokusunu arka planına alarak kurbağacılık mesleğinin ayrıntılarını babalar ve oğulların samimi ilişkisi üzerinden işliyor. Avcıların, emeklerinin karşılığını tam anlamıyla vermeyen fabrikalarla ve kurbağa oranını günden güne azaltan tarım ilaçlarıyla mücadelelerini anlatıyor.

Medarı Maişet Motoru (A wave of Sea)

Yönetmen: Fatih Kıratlı, Kerem Evcil

Dil: Türkçe/İngilizce altyazılı

Yapım yılı: 2019

Süre: 13’06’’

İstanbul Kasımpaşa doğumlu Hüseyin Kızılırmak’ın hayat hikayesi… 20’li yaşlarından itibaren Kızıl adlı balıkçı teknesinde yaşamış, tuttuğu balıkları satarak 80 yaşına kadar hayatını idame ettirmiş, özgür ruhlu, maceracı Hüseyin Kızılırmak, hayatını bize en doğal şekliyle anlatmıştır. Belgeselin tamamlanmasından kısa bir süre sonra yakalandığı kanser hastalığı sonucu vefat etmiştir.

Zero (Sıfır)

Yönetmen: David Macián

Dil: İspanyolca/Türkçe-İngilizce altyazılı

Yapım yılı: 2018

Süre: 8’

Bir zamanlar bir kasaba varmış. Bu kasabada hiç kimse Coca-Cola içmezmiş.

Guguk Kuşu (Cuckoo)

Yönetmen: Adem Akyol

Dil: Sözsüz

Yapım yılı: 2020

Süre: 2’59”

Bir saatin içine hapsolmuş Guguk Kuşu. Görevi her saat başı çıkıp ötmek. Bir gün özgür kuşları keşfeder. Hayatında değişiklik yapmaya karar verir. Her özgürlüğün bir bedeli vardır.

Simurg: Bir Zümrüd-ü Anka Kuşu Hikâyesi (Simurg: The Tale of Phoneix)

Yönetmen: Hacı Elmas, Yavuz Selim Taşcıoğlu

Dil: Türkçe/İngilizce altyazılı

Yapım yılı: 2019

Süre: 20’40’’

İran’da doğup büyüyen Sahra çocukluğundan beri ressam olmayı hayal etmektedir. Neredeyse bütün vaktini, akranlarının tersine koşup oynamak yerine resim çizmeye harcamaktadır. Sahra büyüdükçe ailesi “sıradan” bir kadın olması ve -diğer tüm kadınlar gibi- karar verdikleri kişi ile evlenmesi için baskı yapmaya başlar. Zaman geçtikçe baskı şiddete dönüşür. Sahra daha fazla dayanamaz ve bir gün Türkiye’ye kaçar.

***

İFF’yi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz:

facebook.com/iscifilmlerifestivali

twitter.com/iscifilmfest

instagram.com/iscifilmleri

İFF’nin YouTube kanalına abone olmayı unutmayın: youtube.com/channel/UCNrrRyknHWUfzLxhEplOULQ

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur