İFF’de bugün: Kanalı Beklerken, Ateş ve Su, Süt İzni, Paydos, Son Eylül ve Umut Üzümleri

15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında Kanalı Beklerken, Ateş ve Su, Süt İzni, Paydos, Son Eylül ve Umut Üzümleri filmleri Türkiye’de ilk kez gösterildi. Filmlerin ardından yönetmen Yasin Serindere ve Politeknik YK Başkanı Ersin Kiriş ile yönetmenler H. Hande Yelke, Arzu Görgülü ve Öykü Orhan’la yapılacak söyleşiler festivalin YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlandı

Bu yıl salgın nedeniyle “Evde kalamayanları gör” sloganıyla online düzenlenen 15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin (İFF) 5 Mayıs Salı programı kapsamında Kanalı Beklerken, Ateş ve Su, Süt İzni, Paydos, Son Eylül ve Umut Üzümleri filmleri Türkiye’de ilk kez gösterildi.

Kanalı Beklerken’in ardından yönetmen Yasin Serindere ve Politeknik YK Başkanı Ersin Kiriş ile “Kanal İstanbul” ve film üzerine; Ateş ve Su, Süt İzni, Paydos ve Son Eylül filmlerinin akabinde de yönetmenler H. Hande Yelke, Arzu Görgülü ve Öykü Orhan’la yapılan söyleşiler festivalin YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlandı.

Festivalin 5 Mayıs programı kapsamında yönetmenler H. Hande Yelke, Arzu Görgülü ve Öykü Orhan’la yapılan söyleşinin kaydını YouTube üzerinden izleyebilirsiniz:

Gün gün filmlerin gösterim programı için tıklayınız!

Festivalde gösterilecek filmler hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız! (Filmler sadece birer kez ve belirtilen saatlerde gösterilecektir.)

İFF’nin 5 Mayıs programı şöyle:

Kanalı Beklerken (Waiting for the Canal)

Yönetmen: Yasin Serindere

Dil: Türkçe/İngilizce altyazılı

Yapım yılı: 2020

Süre: 36’44”

2011 yılında ortaya atıldığında “Çılgın Proje” olarak adlandırılan “Kanal İstanbul” projesi 2019 yılının son çeyreğinde yeniden gündeme geldi. Yaratacağı doğa tahribatının yanında, ‘90’larda göç alan ve ağırlıklı olarak emekçilerin oluşturduğu bu mahallenin bulunduğu alan da kentsel dönüşüm tehdidi altında. Projenin neden yapılması veya yapılmaması yönünde iki temel taraf oluşmuşken, mahalle sakinleri; yapılması ihtimalinde ne olacak sorusu üzerinde duruyor.

Ateş ve Su (Fire and Water)

Yönetmen: H. Hande Yelke, Hürriyet Aslan Özgüner

Dil: Türkçe/İngilizce altyazılı

Yapım yılı: 2019

Süre: 21’46”

Bu belgesel film; kadınlar tarafından, Ulamış’ta üretilen Karakılçık ekmeği ile doğal sabunu ve Sığacık’tan açılan tekne ile tutulan balıkları bizlerle buluşturur. Filmdeki her iki karakter de, kadın emeği ve gücünü bir kez daha bize gösterirken, kadının doğa ile buluşmasının, doğanın korunması ve kadim bilgilerin geleceğe taşınması adına ne kadar önemli olduğunu da vurgulamaktadır.

Süt İzni (Breast-feeding)

Yönetmen: Arzu Görgülü

Dil: Türkçe/İngilizce altyazılı

Yapım yılı: 2019

Süre: 14’12”

Kamu kurumunda çalışan iki çocuk annesi Ayşe, yeni doğum yapmış ve çocuğunu emzirmek için yasal izinlerini kullanmıştır. Ayşe günlük rutin ev işleri, çocukların sorumlulukları ve iş yaşamının getirdiği zorluklar içerisinde yaşadığı stres sonucu, bebeğini yeteri kadar emzirememiştir. Bunun sancısını ruhsal ve fiziksel olarak yaşamaktadır. İşyerinde yetiştirmesi gereken işlerle uğraşırken, bebeğin dakikalarca ağlamasına dayanamayan kayınvalide, çareyi bebeği Ayşe’nin iş yerine getirmekte bulur.

Paydos (Rush Hour)

Yönetmen: Öykü Orhan

Dil: Türkçe/İngilizce altyazılı

Yapım yılı: 2020

Süre: 18’11”

Zeliha, çelik tencere fabrikasında çalışan iki çocuk annesi, yoksul bir işçidir. Bir gün beklemediği bir anda işten atılır. Bir yandan yeni bir iş aramaya başlar bir yandan da fabrikada yaptığı işten dolayı her zaman benzin kokmasına alışkın olan çocuklarına işsiz kaldığını fark ettirmemek için bir çözüm arar. Zeliha’nın çözümü yoksulluğunun neden olduğu çaresizliğini gözler önüne serer.

Son Eylül (Last September)

Yönetmen: Gülsün Odabaş

Dil: Türkçe/İngilizce altyazılı

Yapım yılı: 2019

Süre: 18’

Son Eylül filmi, “6-7 Eylül Olayları”ndan dolayı İstanbul’dan göç etmek zorunda kalan Sarkis’in altmış yıl sonra tekrar doğup büyüdüğü İstanbul Beyoğlu’na dönüşünü anlatır. Sarkis gittiği günden beri bir gün tekrar İstanbul’a dönmenin özlemiyle yaşamıştır ve altmış yıl sonra geri döndüğünde ise ne Sarkis ne de İstanbul altmış yıl önceki gibidir. Bu film, Sarkis şahsında, göçün bir gencin iç dünyasında yarattığı etkiyi anlatır.

***

İFF’yi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz:

facebook.com/iscifilmlerifestivali

twitter.com/iscifilmfest

instagram.com/iscifilmleri

İFF’nin YouTube kanalına abone olmayı unutmayın: youtube.com/channel/UCNrrRyknHWUfzLxhEplOULQ

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur