İFF’de bugün: İkame, Bekçi, Çark, Noname ve Beyaz Yaka

15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında İkame, Bekçi, Çark, Noname ve Beyaz Yaka filmleri gösterildi. Filmlerin ardından yönetmen Salih Ortaçay ile yönetmen Mert İnan’ın katılımıyla yapılan söyleşiler festivalin YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlandı

Bu yıl salgın nedeniyle “Evde kalamayanları gör” sloganıyla online düzenlenen 15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin (İFF) 7 Mayıs Perşembe programı kapsamında İkame, Bekçi, Çark, Noname ve Beyaz Yaka filmleri gösterildi.

İkame, Bekçi, Çark ve Noname filmlerinin ardından yönetmen Salih Ortaçay’la; Beyaz Yaka filminin ardından ise yönetmen Mert İnan’la yapılan söyleşiler festivalin YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlandı.

Gün gün filmlerin gösterim programı için tıklayınız!

Festivalde gösterilecek filmler hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız! (Filmler sadece birer kez ve belirtilen saatlerde gösterilecektir.)

İFF’nin 7 Mayıs programı şöyle:

İkame (Substitute)

Yönetmen: Erkan Orasan

Dil: Türkçe/İngilizce altyazılı

Yapım yılı: 2019

Süre: 14’

İnşaat işçisi olarak çalışan Selim’in hayatı evden işe, işten eve devam etmektedir. Doğumu yaklaşan karısı Canan ev işleriyle meşguldür. Selim’in yolunda giden hayatı inşaatta yaşadığı bir kaza sonucu değişir. Selim kazayı önemsiz gibi görmeye çalışsa da mahallesinde olanlara kayıtsız kalamaz. Karşılaştığı bir tesadüf, hayatını baştan aşağıya değiştirecektir.

Bekçi (The Keeper)

Yönetmen: Emir Çantay

Dil: Türkçe/İngilizce altyazılı

Yapım yılı: 2020

Süre: 19’10’’

Kamil, yazlık bir sitede bekçilik yapar. Sezon sonunda site sakinlerinin yaşadıkları yerlere dönmesi, onun için zor ve sessiz geçecek bir kışın habercisidir. Kamil geçim sıkıntısının yanında yaptığı işin kendi içindeki çatışmaları ile kaybolur.

Çark (The Wheel)

Yönetmen: Salih Ortaçay

Dil: Türkçe/İngilizce altyazılı

Yapım yılı: 2018

Süre: 5’

“Bir şirketin temizlik departmanında çalıştırılmak üzere bay ve bayan elemanlar aranmaktadır.” Bu ilana birçok kişi başvurur. Vasıfsız bir adam, çocuklu bir kadın, bir genç, bir palyaço, atanamayan bir öğretmen, bir sabıkalı, bir mülteci ve daha birçok kişi. Mülakatı yapan insan kaynakları görevlileri, bir temizlik işi olsa bile ince eleyip sık dokumaktadırlar. Bakalım işi kim kapacaktır?

Noname

Yönetmen: Umut Can Yarıkan

Dil: Sözsüz

Yapım yılı: 2019

Süre: 8’18’’

Karakterimiz yatakta uyurken maskesinin yanaklarından kan akmaya başlar. Nefes nefese kalkarak maskeyi zorla çıkarır, duşa girer. Kanlar hala akmaktadır. Maskeyi yıkar, aynanın önünde giyinir ve maskesiyle iş çantasını alarak evden çıkar. Arabasıyla trafik ışıklarında durduğunda yanına bir araba yanaşır.

Beyaz Yaka (White-Collar)

Yönetmen: Mert İnan

Dil: Türkçe/İngilizce altyazılı

Yapım yılı: 2020

Süre: 8’

Yiğit üniversiteden yeni mezun olmuştur ancak şartları uygun olan bir iş bulamamıştır. İçinde bulunduğu durumun sorumlusunu takım elbisesi olarak görür ve onu yok etmeye çalışır. Ancak yok etmeye çalıştığı her hamlede takım elbise yeniden güçlenmiş şekilde karşısına çıkar.

***

İFF’yi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz:

facebook.com/iscifilmlerifestivali

twitter.com/iscifilmfest

instagram.com/iscifilmleri

İFF’nin YouTube kanalına abone olmayı unutmayın: youtube.com/channel/UCNrrRyknHWUfzLxhEplOULQ

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur