İçeride seçim tartışması, sınırda savaş pozları

Bahçeli’nin milletvekili transferini engelleme çağrısına AKP’nin destek vermesi, Erdoğan’ın partisine “Gönül seferberliği başlatıyoruz” mesajı erken seçim tartışmalarını artırırken, son günlerde sessizliklerini yeniden bozan Soylu ve Akar da sınır hattında savaş mesajları verdi

İçeride seçim tartışması, sınırda savaş pozları

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başka partilere milletvekili transferinin önüne geçilmesi için Siyasi Partiler Kanunu’nda değişiklik yapılması çağrısı ve bu çağrıya AKP’den destek gelmesinin ardından Tayyip Erdoğan’ın partisine “Yarından tezi yok yeni bir gönül seferberliği başlatıyoruzmesajı vermesi erken seçim tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

AKP’DEN MİLLETVEKİLİ TRANSFERİNİ ENGELLEME HAMLESİ: “MHP’YLE ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ”

Öte yandan erken seçim tartışmalarının gölgesinde savaş pozları da verilmeye başlandı.

İki savaş bakanı; Hulusi Akar ve Süleyman Soylu bayramın birinci gününde (24 Mayıs) sınır hattında bu yönde mesajlar verirken, iki bakan aracılığıyla askerlere seslenen Tayyip Erdoğan da “Şehitler tepesi boş kalmayacak” söylemini yineledi.

Soylu önce Hakkari’den sonra Suriye’den seslendi!

İstifa krizinin ardından bir süre sessizliğini koruyan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 16 Mayıs’taki Şırnak ziyaretiyle yeniden “sahaya” indi.

Soylu dün (24 Mayıs) ise Hakkari Yüksekova’da ilçesinde İkiyaka Dağları’ndaki Göllerbaşı Üs Bölgesinin açılışını gerçekleştirdi.

“Bulunduğumuz yerlerde yüzlerce terörist vardı ve buralarda hakimlerdi. Bugün bu dağlar bizim” diyen Soylu, daha sonra telefonundan Erdoğan’ı aradı. Buradaki askerlere hitap eden Erdoğan da Suriye’de “Barış Pınarı”, Afrin ve İdlip ile Libya’da mücadelenin devam ettiğini belirterek “Şehadete yürüyen bu yolda inanıyorum ki hep söylüyorum ‘Şehitler tepesi boş kalmayacak’ diye. Sizler bunun namzetleri olarak bu yoldasınız” dedi.

Bakan Soylu daha sonra Hakkari’den Kilis’e geçti.

Çobanbey Gümrük Kapısı’nda Kilis Valisi Recep Soytürk tarafından karşılan Bakan Soylu ve beraberindeki heyet, ardından Suriye’de “Fırat Kalkanı Harekatı” bölgesindeki Çobanbey Taktik Komuta Merkezi ve Jandarma Danışman Tim Komutanlığı’nı ziyaret etti.

Çobanbey Yerel Meclisi Başkan Yardımcısı İmadeddin İssa, Soylu’ya kılıç hediye etti.

Akar ve TSK komuta kademesi Hatay’daydı

Son dönemde sessizliğini koruyan bir diğer isim de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dı. Ancak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden alınıp Genelkurmay Başkanlığı emrine verilen Tümamiral Cihat Yaycı’nın 18 Mayıs’taki istifasının ardından Akar’ın ismi ön plana çıkmıştı.

TÜMAMİRAL CİHAT YAYCI İSTİFA ETTİ: TEL İHALESİ ANLAŞMAZLIĞI MI, FETÖ ELİ Mİ, AKAR TASFİYESİ Mİ?

23 Mayıs’ta TSK komuta kademesiyle birlikte Hatay’a giden Bakan Akar, aynı gün sınır hattında incelemelerde bulundu.

Geceyi Hatay’da geçiren Bakan Akar ve TSK komuta kademesi, bayramın ilk günü İdlip ve Afrin’deki faaliyetlerin sevk ve idare edildiği Harekat Merkezi’nde, Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyindeki operasyon bölgelerinde görevli birliklerin komutanları ile video konferans yöntemiyle görüştü.

Görüşme sırasında bir komutanın “Yapılacak olan müteakip harekat için gelecek birliklerimize olanakları sağlamak” sözü dikkat çekti.

Akar ve TSK komuta kademesi bayram ziyaretleri kapsamında TCG Barbaros Fırkateyni, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ile İncirlik’teki 10. Tanker Üs Komutanlığı’nı da ziyaret etti.

Hatay 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndaki ziyaret sırasında Akar’ın telefonla aradığı Erdoğan, burada da askerlere hitaben bir konuşma gerçekleştirdi.

Sendika.Org