İbrahim Gökçek paylaşımı yapan hakim Ayşe Sarısu Pehlivan’a soruşturma açıldı

Hakimler ve Savcılar Kurulu, İzmir Karşıyaka hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında ölüm orucunda hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek için yaptığı paylaşım gerekçesiyle soruşturma başlatıldı

İbrahim Gökçek paylaşımı yapan hakim Ayşe Sarısu Pehlivan’a soruşturma açıldı

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Karşıyaka Hakimi ve Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında inceleme başlattı. HSK incelemenin, Pehlivan’ın ölüm orucunda hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahiç Gökçek için yaptığı sosyal medyadaki paylaşımı nedeniyle olduğu bildirildi.

Karşıyaka Hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan’ın, ölüm orucuna 323’üncü günde kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ile ilgili sosyal medya hesabında paylaşımlarda bulundu. Paylaşımları üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Pehlivan hakkında, “terör örgütü propagandası” yapmak suçundan soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Pehlivan, İbrahim Gökçek için “Türküler kimseye zarar vermez” paylaşımı yapmıştı. Gelen tepkiler üzerinde bir paylaşım daha yapan Pehlivan, “Bir anne ,bir kadın dahası bir insan olarak ölümlerden duyduğum üzüntü nedeniyle beni terör sevici yapmak isteyenleri kendi vicdanlarına ,Allaha havale ediyorum. Ölüler kendini savunamaz. Vatan ve millet sevgisi kimsenin tekelinde değildir” dedi.

Hukukçulardan Pehlivan’a destek

Hakim Pehlivan hakkında açılan soruşturmalara hukukçular tepki gösterdi. Çok sayıda Hukukçu platformu Pehlivan’a destek açıklamaları yaptı.

İbrahim Gökçek’in cenazesine dönük engelleme, Kayseri’de mezara dönük saldırı girişimi ve Yargıçlar Sendikası Başkanı Pehlivan hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin Demokrasi için Hukukçulardan açıklama geldi. Açıklamada “Kayseri’de Corona tedbirlerini de ihlal ederek yol kesip tehdit ve nefret suçu işleyen linç grupları ile bu suçu seyreden, Cemevine gaz bombalarıyla saldıran kolluk görevlileri hakkında adli soruşturma açılmalıdır” denildi.

İzmir Barosu Çağdaş Avukatlar Grubu yaptığı açıklamada, “Yargıdaki karanlığın ortasında, bağımsız ve tarafsız bir yargıç olarak aydınlığı temsil eden, adalet ve vicdan duygusuyla yaptığı paylaşım yüzünden tehdit edilen, sesi kısılmak istenen Yargıç Ayşe Sarısu Pehlivan’ın yanında olduğumuzu duyururuz” dedi.

Çağdaş Hukukçular Derneği, Pehlivan hakkındaki soruşturmaların geri çekilmesini talep ederek, “En ufak insani değerin dahi varlığını yitirdiği bu vicdansızlığa, kötülüğe karşı adalet ve özgürlük mücadelesinde kendisiyle omuz omuza olmaktan onur duyuyoruz” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur