HDP’li Ali Kenanoğlu: “Diyanet bu paraları nereye harcıyor?”

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 4 ayda yaptığı 3,8 milyar liralık harcamanın 7 bakanlıktan fazla olduğunu belirterek, “Diyanet bu paraları nereye harcıyor?” diye sordu

HDP’li Ali Kenanoğlu: “Diyanet bu paraları nereye harcıyor?”

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplandırılması talebiyle verdiği soru önergesinde, 4 ayda 3,8 milyar lira harcama yaparak, 7 bakanlığı geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı harcamaları nereye ve ne kadar yaptığını sordu.

“Diyanet 4 aylık harcaması ile toplam 7 bakanlığı geride bırakmıştır”

Diyanet’in yaptığı harcamalarla geride bıraktığı bakanlıkların ise İçişleri, Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik ile Ticaret Bakanlığı olduğunu belirten Ali Kenanoğlu, geride bırakılan 4 ayda en çok harcamayı ise 165 milyar lira ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığını ifade etti ve şunları söyledi:

Cumhurbaşkanlığı’nın 4 aylık harcaması ise 875,1 milyon lira olmuştur. Hazine ve Maliye Bakanlığının verilerine göre, Cumhurbaşkanlığı’nın Nisan ayı harcaması 120,9 milyon lira olmuştur. Cumhurbaşkanlığı’nın bütçe başlangıç ödeneği 3,1 milyar lira, sonrasında yapılan aktarmalarla 3,5 milyar liraya çıkarılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı ise Nisan ayında 911,4 milyon lira harcama yapmıştır. 11.5 milyar lira olan ödenek toplamından 4 ayda 3,8 milyar lira kullanan Diyanet 4 aylık harcaması ile toplam 7 bakanlığı geride bırakmıştır

Kenanoğlu ayrıca, salgınla mücadelede en ön planda yer alan ve harcamaları ihtiyaca yönelik olarak artan Sağlık Bakanlığı’nın ise geçtiğimiz 4 ayda 19 milyar lira harcadığını ifade etti. Kenanoğlu bununla birlikte, Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçtiğimiz 4 ayda toplam 42,6 milyar lira, Adalet Bakanlığı’nın 7,6 milyar lira ve Milli Savunma Bakanlığı’nın da 16,7 milyar lira harcama yaptığını belirtti ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay tarafından cevaplandırılması talebiyle şu soruları yöneltti:

 • Diyanet İşleri Başkanlığının 4 ayda 3.8 milyarlık harcama yaptığı ve 7 bakanlığı geride bıraktığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu harcama nerelere yapılmıştır?
 • Pandemi süreci nedeniyle camilerin kapalı olduğu, toplu iftar sofralarının kurulmadığı bir süreçte Diyanet’in diğer harcama kalemleri nelerdir?
 • Diyanet İşleri Başkanlığının kaç kadrosu vardır? Bunların kaçı yurtiçinde kaçı yurtdışında görev yapmaktadır?
 • Diyanet İşleri Başkanlığının Personel giderleri bütçesinin yüzde kaçıdır?
 • Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden nereye, ne için ve ne kadar pay ayrılmaktadır?
 • Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edilmiş makam aracı sayısı kaçtır?
 • Bu makam araçlarının bedelleri ve aylık giderleri ne kadardır?
 • 2020 Diyanet bütçesinden camilere ayrılan pay ne kadardır?
 • Diyanet İşleri Başkanlığı dernek ve vakıflara yardım yapmakta mıdır? Yapıyorsa hangi kuruma ne kadar yardım yapmaktadır?
 • Diyanet İşleri Başkanlığı diğer bakanlıklardan ve/veya kurumlardan da hizmet karşılığı bir ödeme almakta mıdır?
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve farklı inançsal kesimlerden alınan vergiler üzerinden bütçe alan Diyanet İşleri Başkanlığı Müslümanlar dışında farklı inançlara yönelik bir hizmeti var mıdır?
 • Diyanet İşleri Başkanlığı farklı inançsal kesimlere hizmet üretmezken bunlardan aldığı vergilerle ve hatta ateistlerden alınan vergilerle İslam Dinine hizmet etmeyi ve Diyanet İşleri Başkanı buradan aldığı vergilerden maaş almayı dinen “helal” kabul etmekte midir?

Sendika.Org