Garo Paylan: “Azınlık toplumlarının sorununu çözecek olan kayyım değil seçimdir”

“Azınlık cemaat vakıflarının yönetim kurulu seçimlerini düzenleyen yönetmelik, hangi gerekçe ile yedi yıldır yayınlanmamaktadır?”

Garo Paylan: “Azınlık toplumlarının sorununu çözecek olan kayyım değil seçimdir”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, azınlık cemaat vakıflarının yönetim kurulu seçimlerini düzenleyen yönetmeliğin yedi yıldır yayınlanmamasını ve Surp Pırgiç Vakıf Başkanı Bedros Şirinoğlu’nun Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi Vakfı’na kayyım olmayı talep etmesini Meclis gündemine taşıdı.

Azınlık vakıflarının yönetim kurullarının seçimlerini düzenleyen yönetmeliğin, 19 Ocak 2013 tarihinde iptal edildiğini hatırlatan Paylan, “Yedi yıldır azınlık toplumlarının yoğun taleplerine ve sunulan çözüm önerilerine rağmen yeni bir seçim yönetmeliği hükümetinizce yayınlanmadı” dedi.

“Vakıf yalnızca iki kişi tarafından yönetiliyor”

HDP’li Paylan, seçimsiz geçen yedi yılda azınlık vakıflarının yönetimlerinin ölüm ve istifalar nedeniyle zayıfladığını belirterek şöyle devam etti:

Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi Vakfı gibi önemli vakıflar, topluma sandıkta hesap vermeden, yalnızca iki kişi tarafından yönetilmektedir. Çocuklarımızın geleceğini belirleyen tarihi okullarımızı yöneten bu vakıf yönetimi, eğitimciler hakkında aldığı kararlarla Ermeni toplumunda infial yaratmıştır. Sandık denetimi, demokratik bir toplumun olmazsa olmazıdır. Seçimsiz geçen son yedi yılda, sizden önce beş Bakan, seçim sorununu çözeceklerine dair söz vermişlerdi. Ancak çözmediler. Siz de geçtiğimiz yıl azınlık vakıf seçimleri meselesi ile ilgili, TBMM tutanaklarına yansıyan şekilde “yakın zamanda çözeceğiz” açıklamasını yaptınız. Azınlık vakıfları bu vaadinizin gereğini bekliyorlardı. Ancak bugüne kadar bir yönetmelik yayınlanmadı.

“Sorunu çözecek olan kayyım değil seçimdir”

Seçimsizlikten dolayı yaşanılan güncel sorunun “çözümü” için Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu’nun, Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi Vakfı’na kayyım olarak atanmak için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yazı yazdığını belirten Paylan, “Azınlık toplumlarının sorununu çözecek olan, kayyım değil seçimdir” dedi.

HDP’li Paylan’ın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şöyle:

  1. Azınlık Cemaat vakıflarının Yönetim Kurulu seçimlerini düzenleyen yönetmelik, hangi gerekçe ile yedi yıldır yayınlanmamaktadır?
  2. Azınlık cemaat vakıflarının Seçim Yönetmeliği ne zaman yayınlanacaktır?
  3. Bir azınlık vakıf yöneticisini, başka bir azınlık vakfına kayyım olarak atayacak mısınız?
  4. Azınlık vakıflarının sorununu çözecek seçim gibi demokratik bir yöntem varken, kayyım olmayı talep eden Vakıf Başkanın talebini yerine getirecek misiniz?

Sendika.Org