Erdoğan’dan şaşırtıcı atama: Libya anlaşmasının ve “FETÖ-Metre” programının mimarı Cihat Yaycı, Genelkurmay emrine verildi

Saray iktidarı tarafından Libya ile deniz anlaşmasının ve “FETÖ-Metre” programının mimarı olarak sunulan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Genelkurmay Başkanlığı emrine atandı

Erdoğan’dan şaşırtıcı atama: Libya anlaşmasının ve “FETÖ-Metre” programının mimarı Cihat Yaycı, Genelkurmay emrine verildi

Tayyip Erdoğan’ın pek çok kamu kurumunda yeni atamalara imza attığı kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararlar içerisinde biri çok dikkat çekti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı mevcut görevinden alınarak Genelkurmay Başkanlığı emrine atandı.

Yaycı, Saray iktidarı tarafından hem Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarının hem de Libya ile deniz sınırı anlaşmasının ve TSK içindeki kripto “FETÖ” unsurlarını tespit-imha etmek üzerine kurulu olduğu söylenen “FETÖ-Metre” analiz programının mimarı olarak sunulmuştu.

Karar, Yaycı’nın “kızağa çekilmesi” olarak yorumlandı.

Cihat Yaycı kimdir?

Tümamiral Cihat Yaycı, 1966’da Elazığ’da doğdu. 1984’te Deniz Lisesi’nden, 1988’de Deniz Harp Okulu’ndan, 2000’de Deniz Harp Akademisi’nden, 2003’te Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi’nde lisans, ABD’deki Naval Postgraduate School’da yüksek lisans ve İstanbul Üniversitesi’nde doktora eğitimlerini tamamladı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın çeşitli gemilerinde branş subaylığı, bölüm amirliği, ikinci komutanlık, komutanlık gibi görevlerde bulundu. Akademilerdeki mezuniyetleri sonrası Donanma Komutanlığı karargahında çeşitli şube ve daire müdürlükleri yaptı.

30 Ağustos 2012’den itibaren tuğamiralliğe terfi etti. 2012-2014 arasında Moskova Silahlı Kuvvetler Ateşesi, 2014-2015 arasında Güney Görev Grup Komutanı ve Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Direktörü, 2015-2016 arasında Çok Uluslu Müşterek Harp Merkezi Komutanı görevlerini yürüttü.

15 Temmuz darbe girişiminden iki hafta sonra tümamiralliğe yükseltildi. 2016-2017 arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı yaparken, 20 Ağustos 2017’de son görevi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı’na getirildi.

Sendika.Org