DİSK/Tesktil’de örgütlenen işçiler tehditle istifaya zorlanıyor

Özak Tekstil’de Öz İplik-İş Sendikası örgütlü çoğunluğa sahipken yıllardır süren hak gasplarına karşı işçiler toplu olarak istifa ederek DİSK/Tekstil çatısı altında örgütlendi. Fabrika yönetimi Öz İplik-İş Sendikası ile işbirliği içinde, bir süredir baskı, tehdit, rüşvet gibi yöntemlere başvurarak işçileri DİSK/Tekstil’den istifa etmeye zorluyor

DİSK/Tesktil’de örgütlenen işçiler tehditle istifaya zorlanıyor

DİSK/Tekstil Şanlıurfa organize sanayi bölgesinde bulunan Özak Tekstil’de bir kaç ay önce örgütlenmeye başladı. İşyerinde Öz İplik-İş Sendikası örgütlü çoğunluğa sahipken yıllardır süren hak gasplarına karşı işçiler toplu olarak istifa ederek DİSK/Tekstil çatısı altında örgütlendi.

Pandemiden kaynaklı nisan ayı başından beri üretime ara verilen fabrikada, fabrika yönetimi Öz İplik-İş Sendikası ile işbirliği içinde, bir süredir baskı, tehdit, rüşvet gibi yöntemlere de başvurarak işçileri DİSK/Tekstil’den istifa etmeye zorlamaya başladı. Fabrika müdürleri ve talimat verdikleri bölüm ustaları bizzat tek tek işçiler aranarak, eğer DİSK/Tekstil sendikasından istifa ederek tekrar Öz İplik-İş sendikasına üye olmazlar ise işten atılacakları yönünde tehdit edildi.

Antep DİSK/Tesktil Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen konu ile ilgili bir açıklama yaparak “Özak Tekstil fabrika yönetimi Öz İplik-İş sendikası ile işbirliği içinde, baskı, tehdit, rüşvet gibi yöntemlere de başvurarak işçileri sendikamızdan istifaya zorlamaktadırlar” ifadelerini kullandı.

Türkmen, işçilerin istediği sendikaya üye olma özgürlüğü, Türkiye Cumhuriyeti anayasası ve yasalarla güvence altına alınmış bir hak olduğunun altını çizdi.

Türkmen pandemi süreci sonrası fabrika yönetimi ve Öz İplik-İş Sendikası hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

Sendika.Org