Dilipak: Para ve makam bizi bozuyor, hedef alan söylemlerin geniş kitlelerdeki rahatsızlığına dikkat etmek gerekiyor

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak iktidara eleştiri ve uyarı içeren yazılarına bir yenisini ekledi. Para ve makamla tanıştıkça dini değerlerden uzaklaştıklarını savunan Dilipak, karşı cephedeki bir kişi ve topluluklardan yola çıkıp bir kesimi topyekûn hedef alacak söylemlerin geniş kitlelerde rahatsızlık uyandıracağını ifade etti

Dilipak: Para ve makam bizi bozuyor, hedef alan söylemlerin geniş kitlelerdeki rahatsızlığına dikkat etmek gerekiyor

Saray iktidarının rant ağlarına, maddi ilişkilerine, akçeli projelerine getirdiği eleştirilerle bilinen Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, bu eleştirilerine bir yenisini ekledi.

Köşesinde dini kültürlerinin dünya malına tamah etmemeyi, gösterişten kaçınmayı, saçıp savurmamayı içerdiğini savunan bir yazı kaleme alan Dilipak, bu doğrultuda özür dileyip verdiği zararı gücü nispetinde giderenlerden değil, hatasızlık iddiasında bulunanlardan korkmak gerektiğini belirtti.

Dini inançlarını sorguladığı insanlardan söz ederken “Para, makamla tanışınca onlara daha çok benzemeye çalışıyoruz. Kendi dünyamızı onların kavram ve kurumlarıyla izah ediyoruz” diyen Dilipak, yazının devamında da uyarı niteliğindeki şu ifadeleri kullandı:

Bir yanlıştan söz ediyorsak, yanlışı yapan kişiye değil, yanlışa odaklanmalı ve kişiyi yanlıştan uzaklaşmaya davet etmeliyiz. Yani kişiyi kazanmayı esas almalıyız. Bir “günah keçisi” bulup, olayı kişiselleştirerek, kişinin kendi yanlışını savunması konusunda olayı onur ve inat meselesi haline getirmekten kaçınmalıyız.

(…)

Bir kişiden ve topluluklardan yola çıkarak, bir kesimi topyekun hedef alacak söylemlerden kaçınmak, onların yarın kalplerinin İslam’a Hakka, hakikate ısınmasının önündeki engelleri tahkim etmememiz gerekir. Kişiler ve cemaat ya da toplulukları eleştirirken, her zaman eleştiriyi daraltmak ve daha geniş kitlelere sirayetini önlemek konusunda dikkatli olmak gerekecektir.

Yazının tamamını okumak için tıklayın!

Sendika.Org/Ankara