Demokrasi için Hukukçular: Cezasızlık, polis şiddetini arttırıyor

Poliş şiddetiyle alakalı bir açıklamaya yayınlayan Demokrasi için Hukukçular, "Suç işleyen polisler, meslektaşları, amirleri, teşkilatları ve siyasi irade tarafından kollanacaklarından emin bir şekilde hareket etmektedir" dedi

Demokrasi için Hukukçular: Cezasızlık, polis şiddetini arttırıyor

Demokrasi için Hukukçular (DİH) Mardin Nusaybin, Ankara Etimesgut, Tekirdağ Çorlu, İstanbul Kadıköy, Sultanbeyli, Eyüpsultan, Zeytinburnu, Adana ve Şırnak Cizre’de yaşanan polis ve bekçi şiddetine karşı açıklama yaptı.

COVID-19 tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasakları dönemde kolluk kuvvetlerinin, kişilere yönelik hak ihlallerinde gözle görülür bir artış yaşandığını ifade eden Demokrasi için Hukukçular “Polis ve bekçi şiddeti son bulsun” dedi.

“Polis, saldırma cesaretini iktidardan alıyor”

Ülke çapında yaşanan benzer nitelikte olayların çok azının ortaya çıktığı kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Emniyet, eğer kolluk kuvvetleri tarafından uygulanan şiddete dair bir görüntü kaydı yoksa inkar yoluna gitmekte; polisin, bekçinin haklı olduğu, orantılı bir güç kullanıldığı, yönünde açıklamalar yapmaktadır. Şayet görüntü kayıtları kamuoyuna yansımış ve polisin eylemi savunulamaz duruma gelmiş ise de, olaya karışan polislerin görevden alındığı yönünde bir açıklama yapılmaktadır. Bunu yaparken de, Adana, Nusaybin ve Çorlu’da olduğu gibi, polisin müdahalesinin haklı, orantılı ve yerinde olduğu yönünde beyanlar da bu açıklamalara eklenmektedir.

Salgınla ilgili tedbirler istismar edilerek, Anayasal olarak hukukiliği tartışmalı sokağa çıkma yasakları, polis şiddeti ile olağan hale getirilmeye çalışılmaktadır. Suç işleyen polisler, meslektaşları, amirleri, teşkilatları ve siyasi irade tarafından kollanacaklarından emin bir şekilde hareket etmektedir. Sıradan bir polis memuru, milletvekiline saldırma cesaretini hukuktan değil siyasi iktidardan almaktadır.

Geçmişten beri süre gelen cezasızlık pratiği, polis şiddetinin devam etmesine neden olmaktadır. Bayram günü kendilerini en güvenli hissetmelerini gereken yer olan evlerinin önünde, ailelerinin yanında kişileri darp edip insanlık onurunu ayaklar altına alma rahatlığı ve cüretini gösteren polisler en ağır ceza ile cezalandırılmalıdır. Siyasi iktidar, suç işleyen polise sahip çıkan açıklama ve uygulamalara son vermelidir.

Bizler yeni mağduriyetlerin önüne geçebilmek için kolluk kuvvetlerinin neden olduğu hak ihlallerinin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Beldeki silah kanun olunca polis şiddeti dur durak bilmedi: Darp, tehdit, küfür ve ters kelepçe

Sendika.Org