Davutoğlu’nun açtığı defterin asıl sorusu: 2012-2015 arasındaki YAŞ’ların hesabını kime kesmeli?

Davutoğlu 2015 YAŞ’ında Mehmet Dişli’nin tasfiyesinin engellendiğini söyleyince Sözcü yazarı Aytunç Erkin 2012-2015 arasındaki YAŞ’larında yapılan “FETÖ” terfilerini sıralayıp “Hesabı kime kesmeli?” diye sordu

Davutoğlu’nun açtığı defterin asıl sorusu: 2012-2015 arasındaki YAŞ’ların hesabını kime kesmeli?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun 15 Temmuz’dan önceki Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) Mehmet Dişli gibi “FETÖ” mensupları hakkında ihraç kararı almalarına karşın bu kararın engellendiğini söyleyince “TSK’de FETÖ ile mücadele” yeniden tartışmaya açıldı.

Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin, konuyla ilgili bilgileri ve soruları alt alta koyarak bir yazı kaleme aldı. Erkin’in sıraladığı bilgiler şöyle:

  • “FETÖ” Genelkurmay Karargâhı Çatı İddianamesi’ne göre; Tümgeneral Mehmet Dişli’nin 16 Ağustos 2012’den itibaren görev yaptığı Stratejik Dönüşüm Daire Başkanlığı’nda birlikte görev yaptığı 20 kurmay subaydan 18’inin “FETÖ” üyesi oldukları ve darbe girişimine katıldıkları gerekçesiyle TSK’den ilişkilerinin kesildi.
  • 2013 YAŞ��ında tuğgeneralliğe terfi eden 25 kurmay albaydan 18’i darbe girişimi sonrası tutuklandı. Ağırlaştırılmış müebbet cezası alan Mehmet Partigöç bu isimlerden biriydi.
  • 2014 YAŞ’ında korgeneralliğe terfi eden 5 tümgeneralden 2’si, tümgeneralliğe terfi eden 11 tuğgeneralden 5’i, tuğgeneralliğe terfi eden 21 kurmay albaydan 12’si darbe girişimi sonrası tutuklandı. Darbe girişiminin beyinlerinden Semih Terzi bu isimlerden biriydi.
  • 2015 YAŞ’ında korgeneralliğe terfi eden 6 tümgeneralden 2’si, tümgeneralliğe terfi eden 9 tuğgeneralden 2’si, tuğgeneralliğe terfi eden 26 kurmay albaydan 18’i darbe girişimi sonrası tutuklandı. Darbe girişiminde rol alan Mehmet Dişli bu isimlerden biriydi.

Ertunç, 15 Temmuz darbe girişiminin beyin takımındaki Semih Terzi, Mehmet Dişli, Mehmet Partigöç gibi isimlerin Fethullahçı olduğunun neden tespit edilemediğini, hükümet temsilcilerine veya kuvvet komutanlarına hiçbir istihbari bilgi gelip gelmediğini, terfilerde kimin rolünün olup olmadığını sordu.

“Karargâhta 40 paralel paşa” haberi

Ertunç yazısının devamında ise bir haber gerilimini anımsattı.

Buna göre; Akşam gazetesi muhabiri Ahmet Dinç, 27 Haziran 2014’te “Karargahta 40 paralel paşa” başlıklı bir haber hazırladı. Haber, gazetenin manşetinden verildi.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in küplere binerek “Karargahta FETÖ’cü yok” açıklaması yaptı. Genelkurmay Başkanlığı da bir açıklama yaparak “Somut bilgi ve belgeye dayanmayan, kişileri karalamaya matuf haber ve yorum yapan, bunu kasıtlı olarak medyaya sızdıran kişiler hakkında hukuki yollara başvurulmuştur” dedi.

Haberden 6 ay sonra, 30 Aralık 2014’te Akşam gazetesi 170 gazeteciyi işten attı. Ahmet Dinç de işten atılanlar arasındaydı.

15 Temmuz darbe girişiminin ve davaların söz konusu haberi doğrular nitelikte olduğunu belirten Ertunç, gazeteci Ahmet Dinç’ten kimsenin özür dilemediğini ifade etti ve Necdet Özel’i açıklama yapmaya çağırdı.

Yazının tamamını okumak için tıklayın!

Sendika.Org