Çiller Ailesi’nin imarı değiştirilen arsası ipotekli çıktı: “Halk Bankası’nın batık kredisi kurtarılacak”

Çiller Ailesi’nin yönetimindeki şirketin otel imarına açılan Kilyos’taki 30 dönümlük arazisinin, kredi borçlarına karşılık Türkiye Halk Bankası’na ipotek ettirildiği ortaya çıktı. Arazi üzerinde 1,8 milyon avroluk ve 100 milyon liralık ipotek bulunuyor. Öte yandan HDP'li Ali Kenanoğlu da konuyu Meclis gündemine taşıdı

Çiller Ailesi’nin imarı değiştirilen arsası ipotekli çıktı: “Halk Bankası’nın batık kredisi kurtarılacak”

Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçuran Çiller’in yönetiminde olduğu Marsan Marmara Holding A.Ş’ye ait Sarıyer Kilyos’taki 30 bin metrekarelik arazinin imarı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 21 Mayıs 2020’de değiştirilerek inşaat hakkı arttırıldı.

Konut alanı olarak belirlenmiş parsel, otel yapılacak şekilde düzenlendi ve 4 bin 586 metrekarelik inşaat alanı, 5 kat arttırılarak 24 bin metrekareye çıkarıldı. Tepki çeken imar değişikliği ile ilgili yeni bir ayrıntı ortaya çıktı.

BAKANLIKTAN KİLYOS’TA SİT ALANINA OTEL İZNİ: ARAZİNİN SAHİBİ ŞİRKETİN YÖNETİM KURULUNDA TANSU ÇİLLER’İN OĞLU VAR

1,8 milyon avroluk ve 100 milyon liralık ipotek

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, Tansu Çiller’in oğlu Mert Çiller’in eski yöneticisi, diğer oğlu Berk Çiller’in de hâlihazırda yönetim kurulu üyesi olduğu şirketin, bakanlığa yaptığı başvuru dosyasında yer alan tapu kaydına göre 2005 yılında satın alınan arazi üzerinde ipotek bulunuyor.

Şirketin Türkiye Halk Bankası A.Ş.’ye kredi borcuna karşılık yaptırdığı ipoteklerin tarihi 1 Aralık 2016. Tapuda, şirketin 20 milyon avroluk kredi borcuna karşılık 1,8 milyon avroluk ipotek ile 100 milyon liralık borcunun tamamına karşılık da 100 milyon liralık ipotek bulunuyor.

“Halk Bankası’nın batık kredisi kurtarılacak”

CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Gökan Zeybek, ipotekli arazideki imar değişikliğinin kamu bankasının batık kredisini kurtarmak için yapıldığını söyledi.

Şirketin arazisini, değerinin çok üzerindeki krediye karşılık teminat olarak gösterip ipotek ettirdiğini vurgulayan Zeybek, “İmar değişikliği ile arazinin değeri arttırılıp daha sonra satılarak bankanın, şirketten alacakları nedeniyle uğradığı zarar kapatılacak. Kim salgın nedeniyle turizm sektörünün bitme noktasına geldiği bir ortamda yeni otel inşaatı yapar ki? Bu imar değişikliğinin altında daha çok şey çıkacak” dedi.

Zeybek, imar planı değişikliğinin siyasi bir ayağı olduğunun da altını çizerek “Tansu Çiller’in referandumda ve seçimlerde neden AKP’nin konvoylarında boy gösterdiğinin fotoğrafıdır bu plan değişikliği” değerlendirmesinde bulundu.

“3 kat değil 6 kat olacak”

CHP’li Zeybek, plan değişikliği ile ilgili önemli ayrıntılara da dikkat çekti. Planda kat yüksekliğinin 3 kat olduğunu ancak arazinin eğimi nedeniyle deniz tarafından gözükecek şekilde çatı ile birlikte 6 katlı otel dikileceğini söyledi.

Kilyos’taki parselin 22 bin 902 metrekarelik bölümüne bodrum kat ile birlikte 24 bin metrekare otel inşaatı yapılabilecek. [Kaynak: Sözcü]

Vergisi de ödenmeyecek

Zeybek, İBB’de Ekrem İmamoğlu başkan olduğundan beri son bir yıldır imar artışı içeren hiçbir plan değişikliği yapılmazken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İstanbul’daki imar sürecini yönetir hale geldiğini söyledi.

Geçen aralık ayında TBMM’den kişiye özel parsel bazında imar değişikliğini engellemek için yasa çıkarıldığına da dikkat çeken Zeybek “Yasaya göre parsel bazında değişiklik yapılırsa ortaya çıkan değer artışının tamamı vergilendirilecekti. Bu plan değişikliğine göre şirketin, ortaya çıkan 20 bin metrekarelik artışın vergisini ödemesi gerekiyor.  Ancak resen bakanlık plan değişikliği yaparsa değer artışı vergisi tahakkuk ettirilmiyor. Yani şirket değer artışı vergisi de ödemeyecek” dedi.

Değişiklik neyi kapsıyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından itirazlar için askıya çıkarılan plan değişikliği ile arazi “düşük yoğunluklu konut” alanından çıkarılarak “turizm tesis alanı” ilan edildi.

Konut imarına sahip iken 22 bin 931 metrekarelik alanda 4 bin 586 metrekarelik inşaat yapılabilecek parsel, 24 bin metrekare otel inşaatı yapılabilecek hale getirildi. Otelin yüksekliği 3 kat ile sınırlandırılıp, bodrum katlar bunun dışında tutuldu.

Arazinin tamamı 3. derece doğal sit alanı sınırları içerisinde. Tapu kaydına göre de 309 numaralı parselin niteliği “tarla”.

Sit alanının imar değişikliği Meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Kilyos’ta 3. derece doğal sit alanında kalan yaklaşık 30 bin metrekarelik arazinin imar planlarının değiştirilmesini ve arazi sahipleri arasında Berk Uçaran Çiller’in olmasının bu kararda etkili olup olmadığı hususlarını Meclis gündemine taşıdı.

Bu durumu açıkçası kişiye özel torpilli bir düzenleme olarak tanımlamak mümkündür” diyen HDP’li Kenanoğlu’nun, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlanması istemiyle yönelttiği sorular şöyle:

  1. Sit alanında bulunan 30 bin metrekarelik arazinin inşaat hakkının 5 kat artırılmasının gerekçesi nedir?
  2. Arazinin sahibi şirket yönetiminde Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçuran Çiller’in olmasının alınan kararda etkisi var mıdır?
  3. Turizm fonksiyonun çevre yapılaşma koşulları ile uyumlu olmadığı halde bu ayrıcalıklı imar izni neye göre verilmektedir?
  4. Yapı yoğunluğunu artıran bu plan değişikliğinin, imar yollarının genişliğinin de düşürülmesi ile birlikte zaten sorunlu olan İstanbul trafiğinin ulaşıma ek yük getireceği neden göz ardı edilmektedir?
  5. Kamuoyunda kişiye özel torpilli düzenleme olarak görülen bu düzenlemeyi iptal etmeyi düşünüyor musunuz?

Sendika.Org