BTS: “Sürgünler geri alınıncaya kadar mücadelemiz sürecek!”

KESK'e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), üeyelerinin TCDD'de sürgün edilmesi ile ilgili bölge müdürlükleri ve TCDD Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı

BTS: “Sürgünler geri alınıncaya kadar mücadelemiz sürecek!”

TCDD Genel Müdürlüğü 13’ü KESK BTS üyesi toplam 95 demiryolcunun işyerleri 12 Mayıs 2020 tarihinde alınan kararla değiştirildi. Dün de (27 Mayıs 2020 içerisinde BTS Merkez Yürütme Kurulu üyesi ile BTS eski Genel Başkanının bulunduğu 10’dan fazla demiryolcu sürgün edildi.

Demiryolcuların sürgün edilmesi ile ilgili BTS üyeleri bugün (28 Mayıs 2020) Ankara’da TCDD Genel Müdürlüğü protokol kapısı önünde, TCDD Bölge Müdürlükleri ve bube binaları önlerinde basın açıklamaları ve ardından oturma eylemi yaptı.

BTS tarafından yapılan açıklamada “Sendikamız, üyelerimiz için Sürgün anlamına gelen bu yanlış, adaletsiz ve hukuka aykırı kararların geri çekilmesi amacıyla her türlü hukuki ve fiili mücadeleyi sürdürme ve kararlılığındadır” denildi.

İZMİR

BTS susmaz, nerede haksızlık, adaletsizlik, yanlış varsa haykırmıştır

BTS Merkez Yürütme Kurulu adına yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sendikamız tarafından bu haksız, hukuksuz, adaletten uzak kararın geri alınması amacıyla 12 Mayıs tarihinden bugüne kadar yaptığımız tüm girişimler sonuçsuz kalırken, 27 Mayıs tarihinde ise Sendikamız Merkez Yürütme Kurulu üyesi Rıza Ercivan ile Sendikamız eski Genel Başkanlarından Yavuz Demirkol’da sürgün edilmiştir.

Alınan bu kararla kurumdaki hizmet ihtiyacının karşılığı olmayıp bir yandan sendikamıza gözdağı verilmek istenirken, bir yandan da yandaş sendika üyeleri memnun edilmekte, kadrolaşma tüm hızıyla hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.

MALATYA

Sendikamız BTS bugüne kadar demiryollarının geliştirilmesi amacıyla; açıklamalar yapıp raporlar yayınlarken, onlarca kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlercesinin yaralandığı tren kazaları hem bir daha yaşanmasın diye gerçek nedenlerini açığa çıkarmaya, hem de sorumluları hesap vermeye çağırmış, bu kapsamda hukuki mücadele vermekten geri durmamıştır.

Aynı şekilde kurum taşınmazlarının haraç mezat satılmasından, Yap İşlet Devret yöntemiyle yapılan işlere, yurttaşların ulaşılabilir, nitelikli bir kamusal hizmet olarak ulaşımdan yararlanması için mücadele etmiştir, etmektedir.

İşte bu nedenlerden dolayı Sendikamız BTS, gerek siyasi iktidar gerekse de bazı TCDD yöneticileri tarafından kendi siyasi tutumlarını sergilemek için susturulması gereken bir kurum olarak görülmüş, bu nedenle üyeleri korkutulmaya, sindirilmeye, baskı altına altına alınmaya çalışılmıştır.

Ancak TCDD yöneticilerinin tüm bu uygulamalarına karşın BTS üyeleri susmamış, nerede haksızlık, nerede adaletsizlik, nerede yanlış varsa haykırmıştır.

Bugün yaşadığımız ve BTS’ye yönelik saldırıların asıl kaynağı AKP’nin iktidara geldiği 2003 yılından itibaren demiryollarında uyguladığı politikaların bir sonucudur.

2003 yılından itibaren demiryollarımız liakatsiz atamalar, kadrolaşmalar, ehil olmayan kişilerin yönetim kademeleri gelmeleri sağlanırken, bu adımlar beraberinde demiryollarında  bilimden uzak, tecrübesiz, birikimsiz bir kadro yığınının yönetim kademesini doldurmasına beraberinde de demiryollarının kamuoyunda olumsuz yönde tartışılmasına neden olmuştur.

İSTANBUL

Covid-19 pandemisi nedeniyle il dışına çıkmanın yasak olduğu bugünlerde bile çalışanlarını sürgün ederek ilişiklerinin kesilmesi elbette ki akıl ve vicdan ölçüleriyle asla bağdaşmamaktadır

Sürgüne muhatap olan çalışanlar arasında; çalışanın kendisinin ve ailelerinin sağlık durumlarını bile dikkate almamış, içerisinde kanser hastası ya da ailesinde tek başına yaşamını sürdüremeyecek derecede sağlık durumu kötü olan arkadaşlarımız mevcuttur.

Bu kararın alınmasında söz sahibi olan TCDD Genel Müdürü ile TCDD Trafik ve İstasyon Dairesi Başkanını buradan bir kez daha uyarıyoruz;

Aldığınız bu karar doğru bir karar değildir. Bu karardan bir an önce dönmeniz gerekmektedir.

Bizler; BTS’nin üyeleri, kadroları ve yöneticileri olarak bu yanlış karar geri alınıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bugüne kadar sesimizi duymayanlara duyurmak için 2 Haziran Salı günü Şubelerimizle birlikte ülkemizin dört bir yerinden Ankara’ya yürüyerek 4 Haziran Perşembe günü Ankara’da olacağız.

Sendika.Org