BM: “İsrail ilhak tehditlerinden vazgeçmeli”

Birleşmiş Milletler Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Mladenov, "İsrail, Batı Şeria'yı ilhak tehditlerinden vazgeçmeli" dedi

BM: “İsrail ilhak tehditlerinden vazgeçmeli”

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, İsrail’in devam eden Batı Şeria’yı ilhak tehdidinin “uluslararası hukuku ihlal ettiğini, iki devletli çözümü baltaladığını, müzakerelere kapıyı kapattığını, bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğe tehdit teşkil ettiğini” belirterek, “İsrail ilhak tehditlerinden vazgeçmeli” dedi.

BM Güvenlik Konseyi’ni video konferans yoluyla bilgilendiren Mladenov, Filistin’in ABD ve İsrail ile olan tüm anlaşmalardan çekilmesini ve bu kararın sahadaki yansımalarını yarın Filistin Başbakanı ile görüşeceğini ifade etti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Mladenov, Filistin’in söz konusu kararına ilişkin, “Bu karar aslında yardım için atılan çaresiz bir çığlık. Acil harekete geçilmesi için bir çağrı. Filistin liderliği bir tehditte bulunmuyor, barış umudunun korunması için acil harekete geçilmesi çağrısı yapıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Nickolay Mladenov Filistin’e ABD, Rusya, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’in oluşturduğu “Ortadoğu Dörtlüsü” (Quartet) ile ilişkileri sürdürmesi çağrısı yaparken, “Ortadoğu Dörtlüsü”nden de BM ile çalışarak barış umudunu ilerletmek için hızlı bir teklif sunmasını istedi.

Mladenov, BM Güvenlik Konseyi’ni ise Genel Sekreter Antonio Guterres’in diplomatik çabaları engelleyecek tek taraflı adımlardan kaçınılması çağrısını desteklemeye davet etti.

Sendika.Org