Beldeki silah kanun olunca polis şiddeti dur durak bilmedi: Darp, tehdit, küfür ve ters kelepçe

Polis İstanbul, Tekirdağ ve Şırnak'ta çeşitli noktalarda yurttaşları darp ve tehdit etti. Polisi ve bekçileri cezasızlıkla ödüllendiren yasalar ve hukuk dışı kararlar bu görüntülerin yaşanmasına etkili oldu. Darp ettiği yurttaşın "Bana vurman doğru mu?" sorusuna "Doğru, çünkü ben yapıyorum" cevabını veren; çocuğa şiddete tepki gösteren mahalleliye "Pencere kimse kalmasın, girin içeriye" diye anons çeken polislerin görüntüleri ardı ardına sosyal medyaya düştü

Beldeki silah kanun olunca polis şiddeti dur durak bilmedi: Darp, tehdit, küfür ve ters kelepçe

COVID-19 sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilen günlerde ülkenin farklı yerlerinde polis-bekçi şiddeti örnekleri yaşandı. Polis İstanbul, Tekirdağ ve Şırnak’ta çeşitli noktalarda yurttaşları darp ve tehdit etti. Polisi ve bekçileri cezasızlıkla ödüllendiren yasalar ve hukuk dışı kararlar bu görüntülerin yaşanmasına etkili oldu. Darp ettiği yurttaşın “Bana vurman doğru mu?” sorusuna “Doğru, çünkü ben yapıyorum” cevabını veren; çocuğa şiddete tepki gösteren mahalleliye “Pencere kimse kalmasın, girin içeriye” diye anons çeken polislerin görüntüleri ardı ardına sosyal medyaya düştü.

Kadıköy’de kuryeye darp

Artı Gerçek’in haberine göre yine sokağa çıkma yasağının olduğu 19 Mayıs’ta Kadıköy’de bir motorlu kurye polisler tarafından darp edildi. Kontrol noktasında durdurulan kuryeye önce küfür eden polis ardından şiddet uyguladı.

Kuryeyi motorunu kilitlemek ile tehdit de eden polis, kuryenin kendisine “Senin bana vurman doğru mu?” diye sorması üzerine “Doğru, ben ona karar verdiğim için doğru” diye yanıt verdi.

Görüntülerin sosyal medyada gündem olmasının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü açıklama yaptı. Açıklamada, “bugün sosyal medyada ‘Kadıköy’de polis şiddeti’ başlıklı haberlere ilişkin çalışma başlatıldığı ve olayın 19 Mayıs’ta meydana geldiği” belirtildi. Ayrıca, Kadıköy’de kuryeyi darp eden polisin açığa alındığı, olayın ayrıntılarının soruşturulması amacıyla müfettiş talep edilerek gerekli idari işlemlere başlandığı belirtildi.

“Beş altı polis çocuğu dövüyor, eşkıyalık bu”

İstanbul’da polis şiddetinin bir diğer adresi Zeytinburnu oldu. Zeytinburnu’nda sayısı onu bulan polis ekibi ara sokakta bir çocuğu darp ederek gözaltına aldı. Çocuğun boynunu sertçe sıkan polisin arkadaşları ise tepki gösteren mahalleliyi bastırmak için ekip otosundan “Pencere kimse kalmasın, girin içeriye” diye anons çekmek zorunda kaldı.

Mahalledeki yurttaşlar uzun süre polis şiddetine tepki gösterdi. O anlarda yurttaşlar, polislere “Çocuk o daha çocuk”, “Eşkıyalık bu” şeklinde tepkiler gösterdi.

Eyüp ve Sultanbeyli’de “izin kağıdı” dayağı

İstanbul Eyüp ve Sultanbeyli’de sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği belirtilen yurttaşların uğradığı şiddet basına yansıdı.  Eyüp Esentepe’de ekmek almak için sokağa çıkan yurttaşlar polis ve bekçiler tarafından yere yatırılarak tekmelerle darp edildi. Polis yardıma inen mahalleliyi de kovaladı. Görüntüleri, Avukat Enes H. Ermaner hesabından paylaşarak “Eyüp/esentepe mahallesinde ekmek almaya çıkan müvekkil bekçiler tarafından darp edilmeye başlanıyor” dedi.


Evrensel’de yer alan habere göre, bir başka şiddet görüntüsü ise Sultanbeyli’de kaydedildi. Akşam 18.00 sularında sokağa çıkan bir kişi izin belgesi olmadığı iddiasıyla bekçiler tarafından darbedildi. Darp anı çevredeki bir binada yaşayan kişi tarafından kaydedildi.

“Belinde silah kişiler polis mi?”

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bir aracı durduran kişiler yurttaşa şiddet uygulayarak zorla arabaya bindirdi. Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde iki kişinin durdurdukları araçtaki kişiyi darp ettiği ve zor kullanarak araca bindirdiği görüldü. T24’te yer alan haberde görüntülerin çekildiği tarih hakkında detaylı bilgi verilmezken, videoyu paylaşan sosyal medya kullanıcısı olayın Çorlu’da yaşandığını iddia etti.

Evinin önünde oturan aileye onlarca polis saldırdı

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki Silahtarağa Mahallesi’nde çekilen görüntülerde, çok sayıda polisin evinin önünde oturan aileyi darp ettiği bir video paylaşıldı.

Sosyal medya kullanıcısı Ali Osman Önder tarafından paylaşılan videoya göre; polis evinin önünde oturan Dursun Gültaş’ı darp etti. Olaya tepki gösteren diğer aile fertlerinin de darbedilmesi, polisin “Şerefsizler içeri girsenize” şeklindeki hakaret içeren sözleri ve ters kelepçe yapması videoya yansıdı.

Videoda 5 polis otosunun ve onlarca polisin olay yerine gelerek aileye saldırdığı görüldü. Polis saldırıya tepki gösteren mahalleliyi ise tehdit etti.

5 zırhlı araçla gelip darp ederek gözaltına aldılar

Polis şiddetinin basına yansıdığı bir diğer görüntü de Şırnak’ın Cizre ilçesinde kaydedildi. Görüntülerde beş adet zırhlı araçla sokağa giren onlarca polis iki kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur