Bakanlıktan Kilyos’ta sit alanına otel izni: Arazinin sahibi şirketin yönetim kurulunda Tansu Çiller’in oğlu var

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sit alanında bulunan 30 bin metrekarelik arazinin imarını değiştirip otel yapılacak şekilde düzenledi. Arazinin sahibi şirketin yönetim kurulu üyeleri arasında Tansu Çiller’in oğlu da var

Bakanlıktan Kilyos’ta sit alanına otel izni: Arazinin sahibi şirketin yönetim kurulunda Tansu Çiller’in oğlu var

Kilyos’taki parselin 22 bin 902 metrekarelik bölümüne bodrum kat ile birlikte 24 bin metrekare otel inşaatı yapılabilecek. [Kaynak: Sözcü]

İstanbul Sarıyer’e bağlı Kilyos’ta 3. derece doğal sit alanında bulunan yaklaşık 30 bin metrekarelik arazinin imarı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilerek inşaat hakkı arttırıldı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, söz konusu arazi “Düşük yoğunluklu konut” alanından çıkarılarak “Turizm tesis alanı” ilan edildi. İmar planı raporunda yer alan bilgilere göre ise arazi, Marsan Marmara Holding A.Ş’ye ait.

İTO kayıtlarına göre de şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Yılancıoğlu, yönetim kurulu üyelerinden biri eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçuran Çiller, diğeri de Adem Yelken.

CHP’li Tekin: “İktidar, salgın günlerinde bile İstanbul’a ihanet ediyor”

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Belediyelerin parsel bazlı plan değişikliği yapmasının önüne geçmek için yasal düzenleme çıkaran AKP iktidarı, kendisine yakın işadamlarına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla ‘kupon arazi’ yaratmaya devam ediyor. İktidar, salgın günlerinde bile İstanbul’a ihanet ediyor” dedi.

CHP’li Tekin’in, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a şu soruları yöneltti:

  1. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından söz konusu şirkete tanınan, bu ayrıcalıklı imar izninin gerekçesi nedir? Sağlanan bu avantajda, arazi sahibi şirketin yönetim kurulu üyeleri arasında eski Başbakan Tansu Çiller’in oğlunun bulunmasının etkisi olmuş mudur?
  2. “Tüm hırsızlıklar imardan geliyor” itirafınıza rağmen, hangi gerekçelerle hala imar plan değişikliğine izin veriyorsunuz?
  3. İmar planında “Düşük yoğunluklu konut” alanı olan bu arazinin “Turizm tesis alanına dönüştürülmesinde ki kamu yararı nedir?
  4. İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’nın; “plan değişikliğinin çevre yapılaşma koşulları ile uyumlu olmayacağı ve ulaşım sistemine de ek yük getireceği itirazına rağmen, değişiklikte ki ısrarınızın sebebi denir?
  5. Memleket virüs belasıyla uğraşırken, Bakanlığınızın plan değişiklikleri ile uğraşmasını nasıl açıklıyorsunuz?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur