Ankara’da Öncü Eğitim Kurumları’nda öğretmenler maaş almadan çalıştırıldı

Yüzlerce öğrenci ve öğretmeni bünyesinde bulunduran Öncü Eğitim Kurumları'nda, öğretmenlerin maaş almadan çalıştırıldığı ortaya çıktı. Öğretmenlerin toplantı talebine randevu vermesine rağmen katılmayan kurucu Ahmet Güneş, ücretsiz izne çıkarıldıklarını öğrenen öğretmenlerden "görevlerini yapmadıkları" için savunma talep etti

Ankara’da Öncü Eğitim Kurumları’nda öğretmenler maaş almadan çalıştırıldı

Ankara’da Öncü Eğitim Kurumları’nda çalışan öğretmenler 17 Nisan tarihinde ücretsiz izne çıkarıldı. Kurum öğretmenlere ücretsiz izne çıkarıldıklarını bildirmedi. Bu süre zarfında online ders, soru çözümleri ve video çekimleri yapan öğretmenler maaş günü geldiğinde kısa çalışma ödeneğine başvurulmadığı için ücretsiz izne çıkarıldıklarını öğrendiler.

Öğretmenlerden ücretsiz izinde olmalarına rağmen kurum tarafından çalışmaya devam etmeleri istendi. Kurumda çalışan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanan bazı öğretmenler ise ücretsiz izne çıkarılan arkadaşlarının görevlerini üstlenerek iki iş yapmaya zorlandı. Önceki dönemlerde de gecikmeli ve düzensiz maaş alan öğretmenler mağdur durumda.

Öğretmenlerin savunmaları talep edildi

Öğretmenler konuyla ilgili Öncü Koleji kurucusu Ahmet Güneş ile toplantı talep ettiler, randevu verildi. Ancak Ahmet Güneş’in katılmaması sebebiyle toplantı gerçekleşmedi. Ücretsiz izne çıkarıldıklarını öğrenen öğretmenlerden “görevlerini yapmadıkları” için kurucu Ahmet Güneş tarafından “İhmalkâr davrandığınız tespit edilmiştir” ithamıyla savunmaları talep edildi.

“Hakkımızı teslim etmediler”

Konuyla ilgili konuşan bir öğretmen ise emeklerinin karşılığının verilmediğini ifade ederek, “Müdürler kurumu savunuyor kimse bize doğru düzgün bir açıklama yapmıyor. 17 Nisan’dan beri sabahtan akşama kadar emek harcadık ama hakkımızı teslim etmediler. Yaşadığımız mağduriyetin üstüne bir de dalga geçer gibi çalışmaya devam etmemizi istediler. Bize kimse destek olmadı. Şikâyetlerimize de geri dönmüyorlar” dedi.

“Arkadaşlarımızın iş yükü arttı”

Öğretmen, öğrencilerin ve işlerini üstlenmek zorunda kalan öğretmenlerin de mağdur edildiğini belirterek “Böyle bir dönemde öğrenciler sınav stresiyle uğraşırken bir de bizden doğru belirsizlik içine girdiler. Kendi sınıflarımızı bıraktık. Ne öğrencilerle ilgilenebiliyoruz ne de onlara rehberlik yapabiliyoruz. Bizim görevlerimiz arkadaşlarımıza verildi. Onların iş yükü arttı. Üstelik tam maaş almıyorlar kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyorlar. Bir an önce mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz” dedi.

Sendika.Org (Nur Kaplan)