426. F Oturması: “Ağır hasta mahpus Cemil Erdem serbest bırakılsın”

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu 426. F Oturması’nda “Ağır hasta mahpus Cemil Erdem serbest bırakılsın” dedi

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, koronavirüs (COVID-19) salgını koşulları nedeniyle online olarak yapılan 426. F Oturması’nda ağır hasta mahpus Cemil Erdem’in serbest bırakılmasını talep etti.

Yoğun çabalara rağmen tahliye edilmeyen hasta mahpus Sabri Kaya’nın durumu ağırlaşınca hastaneye kaldırıldığını, 21 Mayıs’ta tahliyesine karar verildiğini ve aynı gün yaşamını yitirdiğinin hatırlatıldığı açıklamada “Ağır hasta mahpus Sabri Kaya’nın, tahliye olduğunu öğrenemeden yine aynı gün içinde yaşamını yitirmesinden duyduğumuz büyük üzüntüyü paylaşıyor, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Sabri Kaya’yı tedavi imkânı varken tahliye etmeyenler ölümünden sorumludur” denildi.

HASTA MAHPUS SABRİ KAYA DURUMU AĞIRLAŞINCA TAHLİYE EDİLDİ, AYNI GÜN YAŞAMINI YİTİRDİ

“Hasta mahpuslar derhal serbest bırakılsın”

Küresel bir salgın haline gelmiş olan COVID-19’un yaşam hakkını nasıl tehdit ettiği ortadadır” denilen açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

Hapishanelerin gerek fiziki gerek uygulamalardan kaynaklı dezavantajlarından dolayı, mahpuslar için bu tehdit çok daha fazladır. Buna rağmen, hapishanelerde alınan önlemler, bu noktada yaşanan eksiklikler ve ortaya çıkan sorunlar, test ve vaka sayıları objektif ve şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşılmamakta bu durum mahpusların sağlık ve yaşam hakları konusunda endişelerimizi daha da artırmaktadır.  Özgürlükleri kısıtlanan mahpusların böyle ciddi bir salgın karşısında korumasız bırakılması ne hukuka ne de hakkaniyete uygundur! Bu yüzden hasta, engelli, yaşlı, sağlık durumu riskli olan tüm mahpusların derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz!

“Erdem, arkadaşlarının desteğiyle yaşamına devam edebiliyor”

Açıklamada, ağır hasta mahpus Cemil Erdem’in 70 yaşın üzerinde olduğunu ve halen Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde tutulduğu belirtilerek şunlar kaydedildi:

Kısa süre önce tahliye olmuş bir koğuş arkadaşının aktardığı bilgilere göre; Cemil Erdem’in gırtlak kanseri, şeker, reflü, nefes almada zorlanma ve yüksek tansiyon gibi çeşitli kronik rahatsızlıkları vardır. Yaklaşık 5 yıl önce gırtlak kanseri nedeniyle ameliyat olmuştur. Bu ameliyat sırasında ses telleri zarar gördüğü için konuşamamakta, derdini, düşüncesini anlatamamaktadır. Bu durum içe kapanmasına ve psikolojik sorunlar yasamasına neden olmuştur. Ameliyat sonrasında ayrıca beslenmesi de bozulduğundan sağlığı giderek daha da bozulmuş, tek başına hayatını idame ettiremeyecek hale gelmiştir. Cemil Erdem hâlihazırda arkadaşlarının desteğiyle yaşamına devam edebilmektedir. İleri yaşı ve rahatsızlıkları gözetilerek derhal serbest bırakılması gerekmektedir. Biz insan hakları savunucuları olarak Cemil Erdem ve COVID-19 salgını nedeniyle tüm hasta mahpusların serbest bırakılması için yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Sendika.Org