Sendika.Org okurlarına bir sözümüz, bir de çağrımız var!

Baş döndürücü gelişmelerin ortasında, gerçeği perdeleyen resmî açıklamalar ve bilgi kirliliği karşısında, sorunun gerçek muhataplarının ve sesi kısılmak istenenlerin sesini duyurabilen güvenilir bir haberciliğe ihtiyacımız var. Biz elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza söz veriyoruz. Okurlarımızı da yayınımızı sürdürebilmemiz ve daha iyisini yapabilmemiz için tek gelir kaynağımız olan Patreon hesabımız üzerinden destek vermeye çağırıyoruz

Sendika.Org okurlarına bir sözümüz, bir de çağrımız var!

Koronavirüs krizi ile birlikte internet haberciliğinin, bağımsız ve alternatif medyanın öneminin bir kez daha arttığını görüyoruz.

Baş döndürücü gelişmelerin ortasında, gerçeği perdeleyen resmî açıklamalar ve bilgi kirliliği karşısında, sorunun gerçek muhataplarının ve sesi kısılmak istenenlerin sesini duyurabilen güvenilir bir haberciliğe ihtiyacımız var.

Kopyala-yapıştır haberlere değil özgün içeriklere ihtiyacımız var. Hastanelerde, işyerlerinde, yoksul mahallelerde, kapanılan evlerde ve mecburen çıkılan sokaklarda yaşananları, merak edilenleri, sansürle örtülmeye çalışılan sesleri duyurmaya ihtiyacımız var.

İyi muhabirliğe, iyi editörlüğe, iyi haber, söyleşi ve çevirilere ihtiyacımız var. Yeni medya araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya ihtiyacımız var.

Bunun için de gönüllülerimizin ve okurlarımızın desteğine ihtiyacımız var.

19 yıldır, engelleri aşa aşa…

Sendika.Org rekor sayıda erişim engeline, hukuki baskılara ve maddi güçlüklere rağmen Nisan 2001’den beri yayınını kesintisiz sürdürüyor. latinbilgi.net ile, sendika.tv ile, 5deniz.net ile, Çapul TV ile, Hayır TV ile, Tamam TV ile yaptığı gibi her özel dönemde o güne özgü bir yayıncılıkla ve yeni araçlarla kendini yeniden var etmeyi bir görev biliyor.

İlkesel olarak haberi ve iletişimi metalaştıran ya da editoryal bağımsızlığı ortadan kaldıran finansman ilişkilerini reddedip, asıl olarak Sendika.Org gönüllülerinin emek ve katkılarına yaslanarak var olduk.

Olağanüstü baskılarla geçen 2017-2019 arasındaki özel dönemde masraflarımızın bir bölümünü karşılamak üzere üç vakıftan finansal destek aldık. Yayın politikamızın bazı destekçiler açısından “radikal” bulunması, okurlarımızın ve gönüllülerimizin finansal bağımsızlık konusundaki hassasiyetleri ve söz konusu proje/hibe işleyişinin pratik gereklilikleri ile bizim yayın faaliyetimiz arasındaki ritim uyuşmazlığı nedeniyle artık bu kanaldan da mali destek almıyoruz.

Sendika.Org’un masraflarını karşılayacak şekilde, süreli yayınlardan elde ettiğimiz gelir, zaten zorda olan “kâğıt baskı”nın koronavirüs krizi ile darbe yemesi üzerine kesilmiş durumda.

Okurlarımıza güveniyoruz

Bugüne kadar haberin ve okurun metalaştırılmasından uzak durmak, tık haberciliğine sürüklenmemek için reklam almadık. Reklam verenin değil okurlarımızın isteklerine yanıt vermek, tık yayıncılığı değil iyi yayıncılık yapmak istiyoruz.

Biz 19 yıllık geçmişimizden, bu siteyi var eden kolektif ruhtan, gönüllülerimizden ve okurlarımızdan aldığımız güçle elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza söz veriyoruz.

Okurlarımızı da yayınımızı sürdürebilmemiz ve daha iyisini yapabilmemiz için tek gelir kaynağımız olan Patreon hesabımız üzerinden Sendika.Org’a destek vermeye çağırıyoruz.

Sendika.Org’a nasıl katkı sunacağınızı Patreon sayfasındaki kılavuz video aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Patreon sayfası için bu linki ya da aşağıdaki kutuyu tıklayınız!

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur