Şeker pancarı üretiminde Koronavirüs hilesi: Arkasında Cargill mi var?

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak üreticilerinin şeker pancarı yerine, hububat ekmeleri durumunda tohum, gübre ve nakit avansın Türkşeker tarafından verileceğini söyledi. Buğday hasadının yaklaştığı günlerde yapılan bu teklif pancar ekilmeyecek olan arazilerin, Cargill’e mısır üretimi için tahsis edileceği şüphelerini oluşturdu.

Şeker pancarı üretiminde Koronavirüs hilesi: Arkasında Cargill mi var?

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında her krizi kendisi için fırsata çevirmeye çalışan AKP’nin son oyunu şeker pancarı üreticilerine dönük oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Bakanlığı bünyesinde bulunan Türkşeker üzerinden üreticilere sunduğu teklif kafaları karıştırdı.

Albayrak üreticilerinin şeker pancarı yerine, hububat ekmeleri durumunda tohum, gübre ve nakit avansın Türkşeker tarafından verileceğini söyledi. Türkşeker sözleşmeli çiftçilik yönetimi ile yaklaşık 50 bin şeker pancarı üreticisine yılda yaklaşık 7.5 milyon ton pancar ürettiriyor. Kolonya ve dezenfektanların ana bileşeni olan etanol şeker pancarından üretiliyor. 50 bin şeker pancarı üreticilerine şeker pancarı üretiminden vazgeçmeleri durumunda yılda 3,5 milyar liralık teşvik verilecek. Türkiye ise tarımsal ithalattan 500 milyon ton tasarruf sağlayacak.

Tüm dünyada etanol ihtiyacının arttığı bir süreçte şeker pancarı üretiminden vazgeçilmek istenmesi akıllarda soru işareti bıraktı. Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök Türkiye’de pancar şekeri sanayisinin güçlendirilmesi gerektiğini belirterek ve “Bunun için ham maddeyi garanti altına alan yöntemler geçirmeliyiz” açıklamasında bulunmuştu.

Taşın altında yine Cargill mi var?

İktidarın 14 şeker fabrikasını özelleştirilmesinde etkili olduğu düşünülen ABD merkezli Cargill şirketinin yakın zamanda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın açıkladığı teşvik belgelerine göre yüzde 70 vergi indirimi geldi.

Aynı zamanda buğday hasadının yaklaştığı günlerde yapılan bu teklif pancar ekilmeyecek olan arazilerin, Cargill’e mısır üretimi için tahsis edileceği şüphelerini oluşturdu.

Cargill’e sağlanan vergi avantajının üreticilere destek olarak verilebileceğini belirten uzmanlar etanol üretiminin yeniden canlandırılması gerektiğini belirtti. Ayrıca gerçek niyet ithalatı azaltmaksa sadece geçtiğimiz sene tarımdan vazgeçilen alanlar değerlendirilse sorun çözülür görüşünü belirttiler.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur