Maden şirketi salgından istifade ağaç katliamına başladı, köylüler direnişe geçti

Bursa'nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyü çevresinde ocak işleten Meyra Madencilik, köylülerin karşı çıkmasına rağmen maden sahasını büyütmek için ve atık barajı yapmak için ormanda ağaç kesimine başladı. Köylüler kesimi engellemeye çalışıyor

Maden şirketi salgından istifade ağaç katliamına başladı, köylüler direnişe geçti

Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyü çevresinde ocak işleten Meyra Madencilik, köylülerin karşı çıkmasına rağmen maden sahasını büyütmek için ve atık barajı yapmak için ormanda ağaç kesimine başladı. Köylüler kesimi engellemeye çalışıyor.

Öte yandan Meyra Madencilik, ocak ayında köylülerin protestolarını engellemek ve korkutmak için noter aracılığı ile 22 kişiye ihtarname göndermişti.

Halk ihtarname ve salgına büyük bir dayanışma ile geri adım atmayacağını gösterdi. Ağaç kesimini engellemeye çalışan köy sakinleri, sonucu ne olursa olsun maden ocağına izin vermeyeceklerini belirtti.

Kasap et derdinde koyun can derdinde

Yaşam alanlarına sahip çıkan köylülerden biri şöyle konuştu:

Bu maden ocağını köyümüze istemiyoruz. Daha önce olduğu gibi şimdi yine ağaç kesmeye başladılar. Dünya koronavirüs belasının altında ezilirken maden yetkililerinin tesisi yapmak için ağaç kesmelerini kabul etmiyoruz. Kasap et derdinde koyun can derdinde. Ne pahasına olursa olsun buna izin vermeyeceğiz. Bu köy bizim ve köyümüzün zehirlenmesine izin vermeyeceğiz.

Kaynak: KOS Medya