Macaristan Başbakanı Orban’a COVID-19 yetkisi: Ülkeyi KHK ile süresiz yönetebilecek

Macaristan Parlamentosu COVID-19 pandemisini gerekçe göstererek, Başbakan Orban'a ülkeyi KHK'lerle süresiz yönetme yetkisi verdi

Macaristan Başbakanı Orban’a COVID-19 yetkisi: Ülkeyi KHK ile süresiz yönetebilecek

Macaristan Parlamentosu’nda 30 Mart 2020 tarihinde yapılan oturumda Viktor Orban hükümetine COVID-19 pandemisi boyunca ülkeyi kararnamelerle yönetme yetkisi verdi.

Muhalefet partilerinden 53 milletvekilinin “hayır” oyu vermesine karşın iktidar partisi FİDESZ ve ortağı Hristiyan Demokrat Parti’nin milletvekillerinin 138 “evet” oyuyla kabul edilen karar ile birlikte Orban süresi belirlenmemiş bir zaman dilimi süresince ülkeyi yönetecek.

COVID-19 pandemisi nedeniyle 11 Mart’ta OHAL ilan edilen Macaristan’da muhalefet, parlamentoda onaylanan bu yetkinin anti-demokratik uygulamaların devamını getireceğini ve basın özgürlüğünün de giderek vahim bir hal alacağını ifade etti.

Muhalefet, OHAL’ın iki ya da üç ay için geçerli olmasını, gerekirse daha sonra uzatılmasını önermişti. Ancak bu öneriler parlamentodaki iktidar çoğunluğu tarafından reddedildi.

Parlamentoda pazartesi günkü oturumda konuşan Viktor Orban, OHAL uygulamasının hükümete “Macaristan’ın kendi savunmasını düzenleme imkanı” sağladığını öne sürdü.

Parlamentodan geçen yasa hakkında açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Macaristan müdürü Dávid Vig ise “Bu yasa tasarısı belirsiz ve kontrolsüz bir olağanüstü hal yaratacak. Bu, Covid-19 salgınının neden olduğu gerçek krize çözmenin yolu değil” dedi.

Yasada neler var?

Parlamentodan geçen yasaya göre Orban, meclis onayı olmadan gerekli gördüğü sürece kararnameler yoluyla karar alma yetkisine sahip olacak.

Salgın hakkında “yanlış bilgi yaymaktan” suçlu bulunanlar 5 yıl ve “COVID-19 ile mücadele çabalarına müdahale” edenler 8 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Hükümet bazı kanunların uygulanmasını askıya alabilecek.

Tehlike sona erinceye kadar…

Anayasaya göre OHAL Yasası hükümeti ülkenin karşı karşıya kaldığı herhangi bir tehlike ve felaket anında memleketin asayişi, vatandaşların can ve mal güvenliği ve kamu hayatının kesintisiz devam edebilmesi için olağanüstü yetkilerle donatıyor.

Bu yasaya göre söz konusu “tehlikenin sona erme anına kadar” ülkede seçim ya da referandum uygulanamayacak. Ancak Anayasa Mahkemesi, OHAL döneminde de görevine devam edecek.

Sendika.Org, BBC, The Guardian

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur