Lübnan’da açlık ayaklanmaları sürüyor

Lübnan’da koronavirüs salgınına rağmen devam eden açlık ayaklanmalarında en az 10 kişi yaralandı

Lübnan’da açlık ayaklanmaları sürüyor

Lübnan’ın kuzeyinde yer alan Trablusşam kentinde 27 Nisan günü “Açlık devrimi” sloganıyla başlayan ve bir kişinin hayatını kaybettiği protestolar, başkent Beyrut ve Sayda kentlerine yayıldı.

Sayda’daki eylemlerde, Merkez Bankası şubesine taş ve molotof kokteylleri atıldı, ATM’ler parçalandı. Eylemciler ile polis arasında uzun süre çatışmalar yaşandı.

Trablusşam kentinde de lastik yakarak yolları trafiğe kapatan eylemciler, ekonomik krizden sorumlu tutulan hükümet ve bankacılık sektörüne karşı sloganlar attı. Kentteki bankaları da hedef alan eylemciler, kolluk kuvvetlerinin saldırısına da havai fişek ve taşlarla karşılık verdi.

Lübnan Kızılhaç Örgütü’nün Twitter hesabından yapılan açıklamada, Trablusşam’daki gösterilerde 8 ekiple yaralılara müdahale edildiği belirtildi. Açıklamada, yaralanan 6 kişiye ilk yardım müdahalesi yapıldığı, 4 yaralının da hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.

“Açlıktan öleceğime koronadan ölürüm”

Lübnan’da geçen yıl ekim ayında ekonomik kriz ve ek vergileri protestoyla başlayıp kısa sürede mezhepçi sistemi hedef alan halk ayaklanması; bu yılın ocak ayında hükümetin değişmesine yol açmıştı.

Eylemler koronavirüs salgınıyla birlikte durulsa da bu ayın başlarında ülkenin yoksul mahallelerinde halk, “Açlıktan öleceğime koronadan ölürüm” diyerek sokağa çıkma yasağına rağmen sokaklara dökülmüştü.

Lübnan’da salgın günlerinde açlık ayaklanmaları: “Açlıktan öleceğime koronavirüsten ölürüm”

Sendika.Org