Libya: Hafter’den tek taraflı “devlet başkanlığı” sonrası ateşkes ilanı

Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter, 27 Nisan’daki tek taraflı “devlet başkanlığı” ilanından sonra bu kez de tek taraflı ateşkes ilan etti

Libya: Hafter’den tek taraflı “devlet başkanlığı” sonrası ateşkes ilanı

Halife Hafter’in 27 Nisan’daki tek taraflı “devlet başkanlığı” ilanından sonra Libya Ulusal Ordusu (LUO) dün (29 nisan) Ramazan ayı boyunca insani ateşkes ilan ettiğini açıkladı.

LUO Sözcüsü Ahmed el-Mismari, uluslararası kamuoyunun çağrılarının ardından “yetkililerin koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadeleye odaklanabilmesi için” Libya genelindeki tüm operasyonlarını durdurduklarını açıkladı.

Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükûmeti henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

LUO lideri Halife Hafter, 27 Nisan akşamı yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler himayesinde imzalanan “Suheyrat Anlaşması’nın hükmünü yitirdiğini ve ülkenin başına geçtiğini” ilan etmişti.

Birçok ülke tepki göstermişti

Hafter’in açıklaması sonrası başta ABD ve Rusya olmak üzere, Libya krizine müdahil olan birçok uluslararası güçten tepki gelmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hafter’in açıklamasını onaylamadıklarını belirterek  “Mareşal Hafter ile konuşmayı reddeden Sayın Serrac’ın son açıklamasını da onaylamadık, şimdi Mareşal Hafter’in tek başına Libya halkının nasıl yaşayacağına karar vereceği açıklamasını da onaylamıyoruz. Her iki açıklama da kalıcı bir uzlaşmanın bulunmasına yardımcı olmuyor. Kalıcı uzlaşma olmadan da mevcut durumdan çıkmak mümkün değil” ifadesini kullandı.

ABD’nin Libya Büyükelçiliği, Washington’un Hafter’in açıklamasına ilişkin “ABD, LUO komutanı Hafter’in Libya’nın siyasi yapısındaki değişikliklerin tek taraflı bir açıklama ile dayatılabileceği yönündeki önerisinden dolayı üzüntü duyuyor. Bununla birlikte Büyükelçilik, LUO komutanı Hafter’in ve tüm tarafların, ülkenin nasıl ilerleyebileceği konusunda ciddi bir diyaloga dahil edilmesi ile ilgili her tülü imkanı memnuniyetle karşılıyor” demişti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Olivier Gauvin de Hafter’e tepki göstererek, Libya’daki çatışmanın “tek taraflı kararlarla çözülemeyeceğini” söylemişti.

Sendika.Org