Korona ile 28. gün: Vaka sayısı 34.109’a, ölüm sayısı 725’e ulaştı

Sağlık Bakan Fahrettin Koca tarafından açıklanan 7 Nisan verilerine göre COVID-19 nedeniyle 76 hasta daha hayatını kaybetti, 3 bin 892 yurttaşın koronavirüs testi de pozitif çıktı

Korona ile 28. gün: Vaka sayısı 34.109’a, ölüm sayısı 725’e ulaştı

Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, koronavirüs ile mücadelede son durumu görüşmek için ikinci kez video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Sağlık Bakanlığı’nın Bilkent Yerleşkesi’nde saat 15.00’te başlayan toplantının ardından Bakan Fahrettin Koca basın toplantısı düzenledii.

Can kaybı 725’e ulaştı

Koca, koronavirüs sebebiyle bugün 76 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Koca, bugün 20 bin 23 yeni test yapılarak, 3 bin 892 yeni vakanın tespit edildiğini belirtti.

Türkiye’de koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybeden sayısı 725’e yükseldi. Toplamda 222 bin 868 test uygulanırken 34 bin 109 kişiye tanı koyuldu. Yoğun bakımda olan toplam hasta sayısı 1474 olurken entübe hasta sayısı 987 olarak açıklandı. COVID-19 teşhisi konulan ve iyileşen hasta sayısı ise toplamda 1582 oldu.

“Yaş bir güvence değildir”

Artık herkesin virüsün doğrudan hedefi olduğunu söyleyen Koca, vefat sayılarının yüksek olduğu büyükşehirlerin, sosyal temas ve yurt dışı temasının yoğun olduğu iller olduğunu belirterek, “Buralara sınırlamalar getirdik” dedi. Virüsün yalnızca yaşlıları değil, her yaştan kişiyi tehdit ettiğini ve genç yaşta ölümlerin ortaya çıkmaya başladığını belirten Koca,”60 yaş üstü ve 20 yaş altına sokağa çıkma sınırlamaları getirdik. Yaş bir güvence değildir” dedi. Virüsün bir sınırlama getirmeden herkesi tehdit ettiğini söyleyen Koca, dayanışma çağrısı yaptı. “Virüse karşı güç birliği içerisinde olmamız gerekiyor” dedi.

Koca’nın açıklamasında satır başları şu şekilde:

  • Belirti göstermeyen taşıyıcıların varlığı unutulmamalıdır. En büyük mücadele yolu izolasyondur.
  • Test Önümüzdeki hafta günlük test sayısının 30 bine ulaşmasını hedefliyoruz. Test sayımız arttıkça pozitif sayımızda artıyor. Pozitif vakanın temas alanlarında taramalara devam ediyoruz.
  • Hastalarımızda akciğer enfeksiyonuna geçiş aşamasında azalma sağladık. Tedavide etkili olan ilaçtan 1 milyona yakın sayıda depoladık.
  • Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’de yapılması planlanan hastaneler kalıcı olacak. Atatürk Havalimanındaki, hava yoluyla hasta transferi de gerçekleştirilebilecek bir hastane olacak.
  • ÖSYM üzerinden KPSS ile Sağlık Bakanlığı bünyesine personel alımı yapacağız
  • Özel sektör dahil olmak üzere, sosyal mesafeyi korumak suretiyle minimal personelle çalışmaları yönünde kurum ve kuruluşlara tavsiye getiriyoruz.
  • Özel hastaneler, COVID-19 sebebiyle yoğun bakımda yatan hiçbir hastadan ücret alamazlar.
  • Eczanelerde ya da marketlerde parayla maske satışı olması söz konusu değil. Bedava vermek istiyorlarsa kendileri bilir ancak satışını yapmak kesinlikle yasak. Herhangi bir satış var ise biz bildirebilirler.

Vakalar ağırlıklı 20-65 yaş arasında görülüyor

Vakaların ağırlıklı olarak 20-65 yaş arasında toplandığını belirten Koca, sokağa çıkma yasağından önce 20-65 ve 65 yaş üzeri ortalamaların yakın olduğunu belirtti. Hayatını kaybeden kişilerin ise 65-80 yaş aralığında yoğunlaştığını söyledi.

Sendika.Org