Korona ile 22. gün: Hasta sayısı 15 bin 679’a, ölüm sayısı 277’ye ulaştı

Resmi açıklamaya göre COVID-19 test sonucu pozitif çıkan hasta sayısı 15 bin 679’a, hastalık nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı da 277’ye yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün tüm illere yayıldığını belirterek il il vaka ve vefat sayılarını açıkladı

Korona ile 22. gün: Hasta sayısı 15 bin 679’a, ölüm sayısı 277’ye ulaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün (1 Nisan) Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, koronavirüs (COVID-19) nedeniyle 63 hastanın daha hayatını kaybettiğini, 2148 yurttaşın da koronavirüs testinin pozitif çıktığını kaydetti.

Son 24 saatte 14 bin 396 test daha yapıldığını, toplam hasta sayısının da 15 bin 679 olduğunu aktaran Bakan Koca, “Temastan kaçın, araya mesafe koy, kendini izole et” dedi.

İllere göre vaka ve ölüm sayıları açıklandı

Vakalarımız içerisindeki ölüm oranı yüzde 1,58. Bu anlamda birçok ülkeden aşağıdayız” diyen Bakan Koca, ardından illere göre vaka sayısını açıkladı.

Koranavirüsün bütün illerde görüldüğünü belirten Bakan Koca, en fazla koronavirüs vakasının İstanbul’da görüldüğünü, bu ili İzmir ve Ankara’nın takip ettiğini bildirdi. Bakan Koca, İstanbul’daki vaka sayısının 8852 olduğunu ve bunun toplam sayının yüzde 60’ına tekabül ettiğini kaydetti.

İstanbul’u, 8852 vaka ile İzmir takip ederken, Ankara’da 712, Konya’da 584, Kocaeli’nde 410, Isparta’da 268, Sakarya’da 207, Adana’da 197, Bursa’da 135, Samsun’da 112 vaka olduğu kaydedildi.

Bakan Koca ayrıca, illere göre ölüm sayılarını da açıkladı. Buna göre koronavirüs nedeniyle en fazla ölümün yaşandığı 10 il şöyle: İstanbul’da 117, İzmir’de 18, Kocaeli’nde 8, Ankara’da 7, Konya’da 7, Zonguldak’ta 5, Trabzon’da 5, Balıkesir’de 5, Adana’da 3, Sakarya’da 3 kişi.

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs rastlanan sağlık çalışanı sayısının da 601 olduğunu açıkladı.

“Bir kişi, virüsü 30 kişiye bulaştırıyor”

Bizim filyasyon dediğimiz taradığımız hastaların durumu. Şu anda yaptığımız taramalarda hasta sayısı 10 bine vardı. Pozitif vakaları taradığımızda 46 kişi oldu. Aile hekimlerimize teşekkür etmek istiyorum, bu tablonun ortaya çıkmasında çok yardımcı oldular. Bu taramada sadece bir hastanın filyasyon çalışmasını örnek olarak gösteriyorum. Bulaştırdığı kişi sayısı 30. Kimlerde pozitif gördüğümüz, kimlerin yoğun bakımda olduğunu kimlerin hayatını gösterdiği bir örnek. Herkesin şu dönemde kendisini şüpheli görüp izole etmesini istiyoruz. Bulaştıran kişi ise hayatta ve hastaneye bile yatmadı. Üç kişinin hayatını kaybetmesine ve 12 kişinin de onun yüzünden pozitif olduğunu görüyoruz.

“Haftaya pozitif çıkan vakalar 20-25 bin aralığına çıkabilir”

Virüs çok kolay bulaşıyor ve diğer hastalıklarda görmediğimiz şekilde yayılıyor” diyen Bakan Koca, bir kez daha izolasyon çağrısı yaptı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu virüs tüm dünyaya yayılımı üç ayda oldu. Ne kadar kolay bulaştığını belirtmek istiyorum. Japon heyetiyle geçen görüştüm orada yapılan test sayısı 34 bin. Biz şu ana kadar yaptığımız test sayısı 100 bini geçti. Kit sorunundan öte bunu çalışabilecek ortamın olması önemli. Biz merkez sayımızı artırıyoruz ve bunu yapabilecek merkezlere izin veriyoruz. Testi daha çok Bilim Kurulu’nda hastalık bulgusu olan ve şüpheli olanlara bu testin yapılabilmesi. Hastalık bulgusu olanlara bu test yapılmalı ve bu dönemde herkes kendini izole ederek geçirmesini istiyoruz. Günlük test kapasitemiz 15 bini buldu. Elimizde 1 milyon kit var. Haftaya pozitif çıkan vakalar 20-25 bin aralığına çıkabilir.

“Ölenlerin yüzde 80’i 60 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan kişiler”

Koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin yüzde 80’inin 60 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan kişiler olduğunu belirten Bakan Koca, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

60 yaşın üstünde %75’i yoğun bakımda. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın %69’u tansiyon hastası. Yoğum bakımdaki hastalarımızın %63,3 yine tansiyon hastası. Bizim şu dönemde kronik ve alt hastalığı olan ve 65 yaş üstü vatandaşımızın daha yüksek riskli olduğunu görüyoruz. O nedenle bu gruptaki vatandaşlarımızın asla ve asla evlerinden çıkmamaları, kendilerini izole etmeleri için bu tabloyu gösteriyorum. Sağlık çalışanlarımıza ve Bilim Kurulumuza güvenelim. Can kayıplarını önleme yolu tedbirdir. Dışarı çıkmayalım virüse fırsat vermeyelim.

Öte yandan Türkiye, Johns Hopkins Üniversitesinin verilerine göre dünya genelinde koronavirüs vakasının en fazla görüldüğü 10. ülke oldu.

Üniversitenin COVID-19 haritasını görmek için fotoğrafa tıklayın!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur