Korona günlerinde evde sinema: Aynı Tesbihin Taneleriyiz Biz

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerde geçirilen zamanı değerlendirmek için İşçi Filmleri Festivali'nin arşivinden her gün bir film paylaşıyoruz. Sinematek.tv bugünün filmini sunar: Aynı Tesbihin Taneleriyiz Biz

Polonyalı yönetmen Kazimierz Kutz’un “Silezya Destanı” üçlemesinin son filmi olan 1980 yapımı “Aynı Tesbihin Taneleriyiz Biz” (Paciorki jednego różanca), Türkiye’de ilk defa 2016 İşçi Filmleri Festivali’nde gösterildi. Üçlemenin diğer filmleri “Siyah Toprağın Tadı” (Sól ziemi czarnej) ve “Tacın İncisi” (Perla w Koronie) idi.

Habryka pek çok en iyi işçi madalyası kazanmış eski bir madencidir ve emekli olmuştur. Yeni apartmanlar inşa etmek için, eski evler alınmakta, içinde oturanlara yeni evler verilmekte ve eski evler yıkılmaktadır. Ancak Habryka evini satmayı reddeder. Evinin çok uzun bir tarihi olduğunu ve daha modern koşulları olan yeni bir yer için bile terk edemeyeceğini düşünmektedir.

Kazimierz Kutz kimdir?

İstisnai bir film ve tiyatro yönetmeni ve senaristtir. 1929’da Yukarı Silezya’da, Szopienice’de demiryolu işçisi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Orta öğretimini tamamladıktan sonra Łódź Ulusal Film, Televizyon ve Tiyatro Yüksek Okulu’nda yönetmenlik eğitimi aldı. 20’nin üzerinde konulu film yönetti. Pek çok tiyatroda görev yaptı. 1972’de Katowice’de Silezya Film Stüdyosunu kurdu ve 1978’e kadar sanat yönetmenliğini yaptı. 1981 ile 1983 yılları arasında Silezya Üniversitesi Radyo ve Televizyon Fakültesi’nde ders verdi. 1985 ile 1991 arasında Krakow Yüksek Tiyatro Okulu’nda yönetmenlik öğretti. Polonya’da ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997’de Kutz, Polonya Senatosu seçimlerine katıldı ve yaklaşık 500 bin Silezyalı tarafından desteklendi. 2001’de ikinci kez ve 2005’te ise üçüncü kez senatoya girdi. 2008 yılında Polonya Senatosu’nun Meclis Başkan Yardımcısı idi. Kutz, 2018 yılında Varşova’da öldü.

***

Dijital sinema kütüphanesi sinematek.tv sitesini ziyaret ettiniz mi? Binlerce afiş, sinema dergisi,sinema kitabı, makalesi, sinema üzerine sözlü tarih videoları daha bir çok şey sizi bekliyor.

Her günün filmini Sendika.Org ve İşçi Filmleri Festivali sosyal medya hesaplarından takip ederek öğrenebilirsiniz.

facebook.com/iscifilmlerifestivali

twitter.com/iscifilmfest

instagram.com/iscifilmleri

İFF’nin YouTube kanalına abone olmayı unutmayın: youtube.com/channel/UCNrrRyknHWUfzLxhEplOULQ

Sendika.Org