“KHK’li sağlık emekçilerinin göreve dönüşü sağlanmalı”

HDP, koronavirüs salgınıyla mücadele deneyimli ve nitelikli sağlık emekçilerine ihtiyaç olduğunu belirterek KHK’li hekim ve sağlık çalışanlarının görevlerine geri döndürülmesi için hükümete çağrı yaptı

“KHK’li sağlık emekçilerinin göreve dönüşü sağlanmalı”

HDP Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonu Eş Sözcüleri Nejla Kurul ve Samet Mengüç, KHK ile ihraç edilen sağlık emekçilerinin durumuna dair yazılı açıklama yayımladı.

Sağlık hizmetinin AKP iktidarı tarafından “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile kâr ve verimlilik hesaplarıyla yönetildiğine dikkat çekilen açıklamada, “AKP-MHP iktidarı, neoliberal ve muhafazakâr ‘betonlaşma’ politikalarını izlerken halkın sağlığını unuttu. Halk sağlığı ve sağlık sisteminin içinde bulunduğu vahim durumu koronavirüs salgını yeniden hatırlattı” denildi.

12 bin sağlık emekçisi ihraç edildi

OHAL sonrası çıkarılan KHK’lerle 12 bin sağlık emekçisinin ihraç edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadelede deneyimli ve nitelikli sağlık emekçilerine ihtiyaç olduğu belirtilerek şöyle denildi:

KHK’li hekim ve sağlık emekçilerinin uğradığı haksızlıklar giderilmeli ve göreve dönüşleri için yasal adımlar atılmalıdır. Sadece sağlık emekçileri için değil, göstermelik soruşturmalar ve kurum kanaatleri ile ihraç edilen, mahkemelerden beraat ettiği halde görevlerine döndürülmeyen, dayanaksız iddianamelerle hiç bitmeyen yargı süreçlerine maruz kalan, cezaevlerinde adaleti bekleyen 100 binin üzerinde kamu emekçisi, KHK ek listelerinden çıkarılarak, işlerine döndürülmelidir.

Kurul ve Mengüç, açıklamanın devamında KHK’lilere ilişkin şu önerileri sıraladı:

– Koronavirüs salgını ile mücadele ederken pek çok ülke, emekli sağlık çalışanlarını göreve çağırmaktadır ya da yurtdışından doktor davet etmektedir. Türkiye’de de adaletin ve toplum sağlığını korumanın bir gereği olarak, KHK’li hekim ve sağlık çalışanları derhal görevine geri döndürülmelidir. TBMM, KHK’li sağlık emekçilerinin göreve dönüşü için yasal düzenlemeleri ivedilikle başlatmalıdır.

– Sağlık emekçileri için başlatılmasını talep ettiğimiz göreve dönüş süreci, Anayasa’nın eşitlik ilkesi gereğince ihraç edilen tüm kamu emekçilerine yaygınlaştırılacak biçimde düzenlenmelidir.

– Sağlık emekçilerinin istihdam sürecinde karşı karşıya kaldıkları ve ayrımcılığı beslediğini düşündüğümüz “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması” kriteri yasal bir düzenleme ile ortadan kaldırılmalıdır.

– KHK’liler, yıllardır çalışma, eğitim, burs ve diğer haklarını kullanırken ayrımcılığa uğramaktadır. Bu durumda #EvdeKal çağrısına uyulması için yurttaşlara verilecek tüm ayni ve nakdi destekten KHK’lilerin eşit biçimde yararlanmaları konusunda önlemler al��nmalıdır.

– Engelli KHK’liler, koronavirüs salgınına karşı en riskli gruplar içindedir. KHK’li engelli bireyler, sosyal izolasyonu çok katmanlı biçimde yaşamaktadır. Talep eden engelli bireylere evlerinde koronavirüs testi yapılmalıdır ve ihtiyaçları ivedilikle giderilmelidir.

– Sosyal mesafeyi korumanın imkansız olduğu ve temel hijyen koşullarının bile sağlanamadığı cezaevlerinde, içinde KHK’lerle ihraç edilmiş bireylerin de olduğu siyasi mahpuslara, Anayasa’nın “eşitlik” ilkesi uyarınca ayrımcılık yapılmamalı, eşit koşullarda infaz indirimi uygulanmalıdır.

Sendika.Org