Karantinadan çıkan umreciler otogarda: İzdiham, saatlerce süren bekleyiş, 350 liraya varan bilet fiyatları

İstanbul’da yurtlardaki karantinadan çıkıp memleketlerine gitmek isteyen yurttaşlar, dip dibe otobüs bilet kuyruğuna girip saatlerce bekletildi. Otobüs firmaları fırsattan istifade ederek bilet fiyatlarını 350 liraya kadar yükseltirken yurttaşlar fiyatlara isyan etti

Karantinadan çıkan umreciler otogarda: İzdiham, saatlerce süren bekleyiş, 350 liraya varan bilet fiyatları

İstanbul Valiliği tarafından belirlenen KYK yurtlarında iki hafta süreyle gözlem altında tutulan vatandaşlar tahliye edildi. 3 gün öncesinden “Sizi memleketlerinize bırakacak araçlar gelecek” söylemiyle form dolduran yurttaşları gelen araçlar sadece otogara bıraktı. Karantinadan çıkan yurttaşlara test yapılmazken, “Görevlilerin hepinizi pozitif kabul ediyoruz. 14 günlük karantinanızı buna göre geçirin” dedikleri öğrenildi.

Test yapılmadı

Karantinadan tahliye edilen Ayten Akgün, Sendika.Org’a konuştu.Karantina sonrası kendilerine test yapılmadığını söyleyen Akgün, “Bizim ateş öksürük gibi semptomlardan tahmin edebildiğimiz 30’un üzerinde pozitif vaka vardı. Tahliyeden önce test yapmadılar. Hastalığı semptom göstermeden geçiren insanlarla birlikte herkesi otogarda yanyana beklemek zorunda bıraktılar” dedi.

Metro Turizm ile anlaşıldı

Tahliyeden 3 gün önce “Sizi memleketlerinize bırakacak otobüsler gelecek” denilerek form doldurduklarını söyleyen Akgün, “Gelen otobüslere bindiğimizde, hiç bir bilgi vermeden bizleri otogara bıraktılar. Orada da yalnızca Metro Turizm ile anlaşılmıştı ve onlrda hazırlıksızdı. Saatlerce otogarda dip dibe beklemek zorunda kaldık” dedi.

350 TL’ye bilet

Otogarda bilet almaya çalışan yurttaşlara fırsattan istifade fahiş fiyatlar sunuldu. Bilet fiyatlarının çok yüksek olmasına tepki gösteren vatandaşlar, “Almanya’dan geldik, 15 gün yurtta kaldık hasta olmadık ama burada hasta olacağız. Gelirken 120 liraya geldim şimdi 350 liraya bilet kesiyorlar” dedi.

“Hasta olduk hasta”

Maske ve eldivenle kendi tedbirlerini alan birçok yurttaş uzun süredir otogarda beklediklerini ifade ederek, “Saat 17.00’de geldik saat şimdi kaç bilmiyorum, bekliyoruz. Otobüslerde biletimi kendim ayarlayacağım, çay yok yemek yok hiçbir şey yok” dedi.

Antalya’ya gidecek olan bir kadın da, “Hasta olduk hasta, Antalya’ya gideceğim. Sesim çıkmıyor, ateşim çıktığı zaman ne diyecekler” diye sordu. Bilet fiyatlarına tepki gösteren bir diğer vatandaş, “190 liraya aldığımız biletleri iptal ettik, 300 liraya Antalya’ya bilet sattılar. Bizler erkeğiz dayanıyoruz da yaşlı kadınlar, çocuklar ne yapacak. 14 gün bizi kapattılar zaten psikolojimiz bozuk. Paramızla rezil oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Basına “İzniniz var mı?” sorusuna tepki

Samandıra’da bulunan bir turizm firmasına ait otogarda görevini yapan İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri ve kameramanına tepkili bir şekilde, “İzniniz var mı?” diye soran firma görevlisine çevredeki vatandaşlar sert tepki gösterdi. Vatandaşlar otogarda sosyal mesafenin olmayışına isyan etti.

Sosyal medya hesabından canlı yayın yapan bir diğer vatandaş, “Bu insanlar Türkiye’nin her tarafına dağılacak zaten burada bir kişide varsa herkese bulaştı. Dört saattir buradayız” dedi. Yaşlı bir kadın “Ankara’ya gideceğiz, ne bilet var ne başka bir şey” derken bir diğer vatandaş aldığı bileti göstererek, “Arkadaşlar bakın saat 21.00’de kalkacaktı saat 22.00 hala kalkmadı. 350 Türk Lirasına bilet verdiler. Çok mağduruz, beş saattir bu insanlar soğukta bekletiliyor” dedi.

Sendika.Org