İzmir Otogarı’nda bekleyen mültecilerin büyük kısmı kayıtlı oldukları illere gönderildi

Osmaniye’den İzmir’e getirilip, iki gün geri gönderme merkezinde tutulduktan sonra sokağa atılan ve otogarda beklemeye başlayan mülteciler için tepkilerin ardından harekete geçildi. Otogarda bekleyen mültecilerin büyük kısmı otobüslerle kayıtlı oldukları illere götürüldü. Mültecilerin bir kısmının kentteki bekleyişi sürüyor

İzmir Otogarı’nda bekleyen mültecilerin büyük kısmı kayıtlı oldukları illere gönderildi

14 günlük karantina sonrası Osmaniye’den İzmir’e getirilip, iki gün Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde tutulduktan sonra sokağa atılan ve otogarda beklemeye başlayan mülteciler için tepkilerin ardından yetkililer harekete geçti.

OSMANİYE’DEN İZMİR’E GETİRİLEN MÜLTECİLER, OTOGARDA KADERLERİNE TERK EDİLDİ: “PARAMIZ YOK, NE YAPACAĞIMIZI BİLMİYORUZ”

Mültecilerle dayanışmak için otogarda bulunan bir gönüllüler, İzmir İl Göç İdaresi, Kızılay ve SGDD-ASAM yetkililerinin otogara geldiğini söyledi.

Sendika.Org’un telefonla ulaştığı bir gönüllü, mültecilerin kayıtlı illere geri gönderilmesi için otobüslerin kaldırıldığını kaydetti. Ayrıca geçici koruma kimlik belgesi olmayan bazı mültecilere de seyahat izni belgesi düzenlendiği belirtildi.

246 mültecinin, ASAM’ın sağladığı otobüslerle kayıtlı oldukları illere gönderildiği öğrenildi.

“Bu geceyi de dışarıda geçirmek istemiyoruz”

Suriyeli bir mülteci, çoğu çocuk olmak üzere 13 kişi beklemeye devam ettiklerini belirterek “Kendim için değil beş çocuğum için öncelik istedim ama binemedik otobüslere. Otogarın kenarında beklerken polisler geldi, burada bekleyemezsiniz dediler. Burada gidecek bir yerimiz yok. Bu geceyi de dışarıda geçirmek istemiyoruz” dedi.

Bir süre sonra polis eşliğinde otogardan alınarak Basmane Meydanı’na bırakılan Suriyeliler, ASAM yetkililerinin kendileriyle iletişime geçtiğini belirterek “Bir buçuk aydır zulüm çekiyoruz. Sürekli bir yerlere atılıyor, bir yerlerden çıkarılıyoruz” diye sitem etti ve İstabul’a dönmek istediklerini söyledi. İlerleyen saatlerde ASAM ve Mülteci-Der’in girişimiyle mültecilerin sorunları bu gecelik çözüldü ve bir otele yerleşmeleri sağlandı.

Haber takibi yapan muhabire ceza

Öte yandan Mülteci Medyası muhabiri Metehan Ud’un, İzmir Otogarı’nda mültecilerin durumunu takip ettiği sırada polis tarafından Işıkkent Karakolu’na götürüldüğü ve kendisine Kabahatler Kanunu’ndan para cezası kesildiği bildirildi.

Sendika.Org