İsrail’de 2 bin kişilik Netanyahu protestosu

İsrail'in Tel Aviv kentindeki Rabin Meydanı'nda 2 bini aşkın eylemci Başbakan Binyamin Netanyahu'yu bireysel hakları ihlal ettiği gerekçesiyle protesto etti. Yapılan protestoda insanlar sosyal mesafeyi korudu

İsrail’de 2 bin kişilik Netanyahu protestosu

İsrail’in Tel Aviv kentindeki Rabin Meydanı’nda 2 bini aşkın eylemci Başbakan Binyamin Netanyahu’yu protesto etti. Yapılan protestoda insanlar sosyal mesafeyi korudu.

COVID-19 nedeniyle istihbarat servisine halkın cep telefonlarını takibe alma yetkisi veren Netanyahu, bireysel hakları ihlal ettiği gerekçesiyle protesto edildi.

Protesto gösterisinde Netanyahu’nun şu anki koalisyon ortağı Benny Ganz ile birkaç hafta öncesine kadar öncesine kadar Mavi ve Beyaz İttifakı’nda birlikte hareket eden Yeş Atid lideri Yair Lapid de konuştu ve “Demokrasiler 21. yüzyılda böyle ölüyor. Parlamentolar tanklarla basıldığı için ölmüyorlar. İçten içe ölüyorlar” dedi.

Lapid, “Netanyahu demokrasi ilkesinin solcu bir söylem olarak algılanmasını istiyor. Ülkeyi Macaristan ve Türkiye’deki gibi anti-demokratik bir yola sokuyor” diye konuştu.

Eylemciler arasına 2 metre mesafe

Protestoya katılan eylemciler günler öncesinde gösterilerin yapıldığı Rabin Meydanı’na sosyal mesafeyi dikkate alarak işaretlemeler yaptı. Eyleme katılan herkes maske taktı.

Yolszuluk protestoları arasında 1 yılda 3 seçim

Netanyahu hakkında 21 Kasım 2019’da 3 ayrı yolsuzluk davası açılmış bu davaların ilk duruşması ise bu yılın mart ayı ortasında COVID-19 sebebiyle ertelenmişti. Halk daha önce de yolsuzluk protestoları için sokakları doldurmuş, Netanyahu hükümeti 1 yıl içinde 3 kere seçime gitmişti. 3 Mart’ta yapılan seçimleri Netanyahu’nun liderliğindeki Likud partisi birinci tamamlamıştı.

Sendika.Org, BBC