İkitelli Şehir Hastanesi’ne 40 milyon avro kredi: Devletin Rönesans’a sağlam garantiler verdiğinin kanıtı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Başakşehir-İkitelli Şehir Hastanesi için 40 milyon avro kredi verdi. Çiğdem Toker, hastane açılışına da vesile olan bu kredinin devletin Rönesans şirketine ne kadar sağlam garantiler verdiğinin kanıtı olduğunu söyledi

İkitelli Şehir Hastanesi’ne 40 milyon avro kredi: Devletin Rönesans’a sağlam garantiler verdiğinin kanıtı

Koronavirüs pandemisi piyasalaştırılan sağlık sisteminin tüm zafiyetlerini ortaya çıkardı ve şehir hastanelerinin bir kez daha masaya yatırılmasına sebep oldu. Saray iktidarı şehir hastanelerini övünç konusu yapmaya devam ederken, Sözcü yazarı Çiğdem Toker bu defa da kredilendirme üzerinden sermayeye verilen garantilere dikkat çekti.

Şehir hastaneleri açılırken şehir merkezindeki hastanelerin kapatıldığını, bunun şehir hastanelerini işleten şirketlere para kazandırma amacı taşıdığını söyleyerek yazısına başlayan Toker, sözleşmeler gizli olduğu için devletin şirketlere sağladığı avantajların bilinemediğini ancak göstergelerin sağlam garantileri işaret ettiğini kaydetti.

Son olarak Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Başakşehir-İkitelli Şehir Hastanesi için 40 milyon avro kredi verdiğini internet sitesinden duyurdu. Kredinin kabul tarihi olarak 27 Mayıs 2020 belirlendi.

Toker, bu kredinin devletin Rönesans şirketine ne kadar sağlam garantiler verdiğinin kanıtı olduğunu vurguladı:

EBRD duyurusuna göre kabul tarihi 27 Mayıs 2020 olan bu kredi, İkitelli Şehir Hastanesi’nde özsermayeye yönelik kısa vadeli kredileri yeniden finanse etmek için kullanılacak. Projenin amaçları arasında bilançonun yeniden yapılandırılması ve aktif-pasif arasındaki vade uyumsuzluğunu gidermek de sayılıyor. Kabul tarihinin 27 Mayıs oluşu, hastanenin tam kapasiteyle hizmete geçiş tarihi olarak açıklanan mayıs ile uyumlu…

Dolayısıyla bu hastanenin geçen haftaki açılış töreni EBRD’nin bu taze kredisiyle bağlantılı. Başa dönelim: Bu kredi bize gösterdiği pek çok şeyin yanı sıra, devletin Rönesans Sağlık Yatırımları şirketine ne kadar sağlam garantiler verdiğinin de kanıtı.

Yazının tamamını okumak için tıklayın!

Sendika.Org