Avustralya: Google ve Facebook kullandıkları içerik için yerel medya kuruluşlarına ödeme yapacak

Pek çok medya kuruluşu reklam gelirleriyle ayakta duruyor ancak internet reklamları da büyük ölçüde Facebook ve Google'ın kontrolünde. Kendileri dışında üretilen içeriklerden büyük kâr elde edilen bu şirketlerin gelirlerinin bir kısmını yerel medya kuruluşları ile paylaşması talep ediliyor. Avustralya bu konuda ilk zorlayıcı adımı atan ülkelerden biri oldu

Avustralya: Google ve Facebook kullandıkları içerik için yerel medya kuruluşlarına ödeme yapacak

Avustralya, dijital platformların kullandıkları içerik için ödeme yapmalarını gerektiren ilk ülkelerden biri olarak, facebook Inc (FB.O) and Alphabet Inc’e (GOOGL.O) ait Google’ı reklam gelirlerini yerel medya kuruluşlarıyla paylaşmaya zorlayacak.

Hazinedar Josh Frydenberg bu kararın Facebook ve Alphabet’in, yerel medya sitelerinin temel gelir kaynağı olan reklamlar üzerinde medya devlerinin sıkı kontrolü olması hakkındaki şikâyetlerine değinen bir iradi iş ahlakı tüzüğü oluşturmaması sonucu alındığını söyledi.

Frydenberg, Canberra’daki muhabirlere, “Karşımızdaki görevin zorluğunun farkındayız, karşımızda aşılacak büyük bir dağ var,” şeklinde konuştu. “Karşımıza aldığımız şirketler büyük şirketler fakat burada çok büyük bir şey söz konusu, bu yüzden savaşmaya hazırız.”

Avustralya Devleti, içerik ödemeleri konusundaki tartışmalar hız kaybetmeye başlayınca, ülkenin rekabet gözlemcisi, Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’ndan (Australian Competition and Consumer Commission, ACCC) basın kuruluşları ve dijital platformlar arasında zorunlu bir iş ahlakı tüzüğü belirlemesini istedi.

Hazinedar, hükümetin ilk planı olan iradi tüzük fikrinden Kasım ayında vazgeçtiğini ve ACCC’den zorunlu tüzüğün ilk taslağını, kısa süre içerisinde mevzuata geçirilmesi için, Temmuz ayına kadar teslim etmesini istediğini söyledi.

Frydenberg zorunlu tüzüğün verilerin, haber içeriklerinin sıralarının ve gösterim şeklinin ve bu haberlerden elde edilen gelirin paylaşılmasını içereceğini söyledi. Ayrıca tüzüğün gerekli cezaları ve bağlayıcı uyuşmazlık çözümlerini de içereceğini ekledi.

Reklam gelirlerinin üçte birini onlar alıyor

Avustralya’nın online reklam piyasası neredeyse yıllık 9 milyar Avustralya doları (5,72 milyar ABD doları) değerinde ve 2005’ten beri sekiz katından fazla büyüdü.

ACCC’nin geçtiğimiz sene Temmuz ayında dijital platformlar üzerine yayımladığı rapora göre, Avustralya’da internette reklam vermek için kullanılan her 100 Avustralya dolarının (seri ilanlar hariç) neredeyse üçte biri Google ve Facebook’a gidiyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında Avustralya, Google ve Facebook’un piyasadaki güçlerini kötüye kullanmadığından ve rekabetçilerine zarar vermediğinden emin olmak için yeni kurallara razı olması gerektiğini, aksi takdirde hükümetin yeni kontrol mekanizmaları dayatacağını söyledi.

Pazartesi günü, Facebook hükümetin kararına olan hoşnutsuzluğunu dile getirdi.

Facebook, “Hükümetin kararı bizi hayal kırıklığına uğrattı, özellikle de anlaştığımız teslim tarihine yetişmek için çok çalıştığımız göz önünde bulundurulunca,” diye konuştu.

Facebook Avustralya ve Yeni Zelanda Yönetim Müdürü Will Easton, e-posta olarak gönderdiği açıklamasında, “Avustralyalı yayıncıları içerik düzenlemeleri, ortaklıklarla desteklemek ve endüstri için eğitmek için yerel olarak milyonlarca dolar yatırım yaptık,” dedi.

Google medya iş ahlakı tüzüğü hakkındaki planlar konusunda işbirliği yapmaya devam edeceğini duyurdu.

Bir Google sözcüsü, “Şu ana kadar bir tüzük oluşturmak için endüstri, ACCC ve hükümet ile birlikte çalıştık, hükümet tarafından getirilen yeni süreçte de böyle yapmaya devam edeceğiz,” dedi.

Medya kuruluşları zorda

Pazartesi günü yaşanan gelişme, yeni Koronavirüs salgınının Avustralya medya piyasasına ağır darbe vurmayışla aynı zamana denk geldi. Birçok yerel kuruluş reklam gelirlerinde büyük bir düşüş olduğunu belirtti.

Yeni tüzüğü beklerken, geçtiğimiz hafta federal hükümet yerel medya kuruluşları için, ticari televizyon ve radyo yayıncılarının vergilerden 12 ay feragatini ve 50 milyon Avustralya doları değerinde, kamu menfaati gözeten haber toplama programını içeren bir destek paketi açıkladı.

[Reuters’teki İngilizce orijinalinden G.Canpolat tarafından Sendika.Org için çevrilmiştir]